Home / İslam / SALİH AMELİN EHEMMİYETİ

SALİH AMELİN EHEMMİYETİ

Spread the love

İnsan öldüğünde ailesinin kendisi için yaptığı dua, istiğfar ve hayırlarından fayda görür.

Hasan-ı Basri (rahimehullah) buyurdular ki: “İnsanların en bedbahtı, öldüğünde ailesi kendisi için ağladıkları halde borçlarını ödemedikleri kimsedir.”

Kişiye öldükten sonra malından fayda veren ancak verdiği sadakadır. Geriye bıraktıkları varislerinindir. Belki kişi varisleri için hazinedarlık etmiş olur. Malın hesabını kendi verir, sefasını varisleri sürer. İyi veya kötü ameli ise, kendisi ile birlikte kabre girer. İnsan Salih ameller işlemeğe gayret etmelidir. Zira (ölünce) insanlar onu terk ettiklerinde kişiyi terk etmez.

Salih amelin ehemmiyeti:

1- Salih amel, sahibi ile kabre girer.

2- Kâfirler ölümleri anında salih amel işlemiş olmayı arzu ederler. Ayet-i celilede (mealen): “Nihayet her birine ölüm geldiği vakit (tekrar tekrar) diyecek ki: Rabbim! Beni dünyaya geri gönder. Belki ben o terk ettiğim şey hususunda salih bir amel işlerim…” (Mü’minun suresi, Ayet 99-100) buyurulmuştur.

3- Hadis-i şerifte: “Allâhü Teala sizin suretlerinize ve cisimlerinize bakmaz. Belki kalplerinize ve amellerinize bakar” buyurulmuştur.

4- Allâhü Teâlâ salih amellerde müsabakayı emretmiştir: “.Öyleyse durmayın, hayırlı işlerde birbirinizle yarışın.” (Mâide suresi, Ayet 48)

5- İnsan kıyamet gününde amelinin faydasını görecektir.

6- Salih amel, fitnelerden kurtulmağa sebeptir. Hadis-i şerifte: “Salih amelleri işlemekte acele ediniz. Zira yakında karanlık gece kıtaları gibi fitneler olacaktır” buyurulmuştur.

Amelin salih olması için iki şart vardır:

Sırf Allâh rızası için ihlâsla işlenmiş olmalı,

Resulullah Efendimizin Sünnet-i seniyyesine uygun olmalıdır.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.