Home / İslam / RESULULLAH EFENDİMİZİN ŞEFAATI

RESULULLAH EFENDİMİZİN ŞEFAATI

Spread the love

Resulullah Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Kıyamet günü geldiği zaman insanlar deniz dalgaları gibi birbirine çarparak karışacaklar. Sonra Âdem Aleyhisselâm’a gelerek: ‘Zürriyetine şefaat et!’ diyecekler. Adem Aleyhisselâm: ‘Ben ona ehil değilim, lâkin siz İbrahim Aleyhisselâm’a gidin; çünkü o Halilullâh’tır’ diyecek. Bunun üzerine İbrahim Aleyhisselâm’a gelecekler. O da: ‘Ben buna ehil değilim, lâkin siz Musa Aleyhisselâm’a gidin, çünkü o Kelimullah’dır’ diyecek. Müteakiben Hz. Musa’ya gelinecek. O da: ‘Ben buna ehil değilim; lâkin siz İsa Aleyhisselâm’a gidin; çünkü o Ruhullah’tır ve ondan bir kelimedir’ diyecek. Sonra İsa Aleyhisselâm’a gelecekler. O da: ‘Ben buna ehil değilim; lâkin siz Muhammed Aleyhisselam’a gidin’ diyecek.

Nihayet bana gelecekler. Ben onlara: ‘(Evet) Ben buna ehilim’ diyerek hemen gidip Rabbimin huzuruna (çıkmak için) izin isteyeceğim. Bana izin verilecek. Ben de onun huzurunda ona öyle hamd ve senalarda bulunacağım ki, şimdi onları söylemeye gücüm yetmez; onları bana Allah ilham edecek. Sonra secdeye kapanacağım. Bana:

‘Ya Muhammed, başını kaldır ve söyle ki, sözün dinlensin, iste (isteğin) verilsin, şefaat dile sana şefaat hakkı verilsin’ denilecek. Bunun üzerine ben: ‘Ya Rabbi! Ümmetimi! Ümmetimi!’ diyeceğim. Bana: Haydi git, kimin kalbinde bir buğday yahut arpa tanesi kadar iman varsa onu cehennemden çıkar, denilecek. Ben gidip bunu yapacağım. Sonra yine Rabbime dönerek aynı hamd ve senalarla ona hamd edeceğim. Sonra ona secde ederek yere kapanacağım. Bana (yine:)

‘Ya Muhammed, başını kaldır da söyle, sözün dinlensin, iste ki isteğin verilsin; şefaat dile sana şefaat hakkı verilsin’ denilecek. Ben (yine) ‘Ümmetimi! Ümmetimi!’ diyeceğim. Bunun üzerine bana: ‘Haydi git, kimin kalbinde hardal tanesi kadar iman varsa onu cehennemden çıkar’ denilecek. Ben gidip bunu da yapacağım. Sonra Rabbime dönerek aynı hamdlerle ona hamdedeceğim ve secdeye kapanacağım. Bana (tekrar): ‘Ya Muhammed başını kaldır, söyle ki, sözün dinlensin; iste isteğin verilsin. Şefaat dile sana şefaat hakkı verilsin’ denilecek. Ben de: ‘Ya Rabbi! Ümmetimi! Ümmetimi!’ diyeceğim. Bana: ‘Git, kalbinde hardal tanesinden çok daha az iman olan kim varsa onu da cehennemden çıkar’ denilecek. Ben hemen gidip bunu da yapacağım.” (Sahih-i Müslim)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın