Home / İslam / RECEP AYININ FAZİLETİ

RECEP AYININ FAZİLETİ

Spread the love

Peygamber Efendimiz (aleyhissalatü vesselam) Şaban hilalini gördüğünde: Allahü Teala’ya, Recep ve Şaban ayını bereketli kılması ve Ramazan’a ulaştırması için dua ederdi. Peygamberimizin bu duası Salih amellerin işleneceği faziletli vakitlere ulaşmak için dua etmenin müstehab olduğuna delildir.

Selef-i salihin (Ashab-ı Kiram ve Tabiin) Efendilerimiz Ramazan orucu tutmak yahut hacdan dönmek gibi Salih bir amel işledikten sonra ruhlarını teslim etmeyi arzu ederler ve “Kim bu hal ile ölürse günahları bağışlanmış olur.” derlerdi.

Salihlerden bir zat Recep ayından önce hastalandı. “Ben Allahü Teala’ya vefatımı Recep ayına kadar tehir etmesi için dua ettim. Zira Allahü Teâlâ’nın bu ayda cehennemden azat ettiği kulları olduğunu işittim” dedi. Cenab-ı Hak onun duasını kabul etti ve o zat, Recep ayında vefat eyledi.

Muhakkak Recep ayı hayır ve bereket aylarının anahtarıdır. Ebubekir Verrak (rh.) dedi ki: Recep ayı ziraatın ekileceği, Şaban ayı sulanacağı, Ramazan-ı şerif ise ziraatın hasat edileceği aydır. Recep ayı rüzgâr, Şaban ayı bulut, Ramazan-ı şerif ise yağmur gibidir.

Sene ağaç gibidir. Recep ayı yaprak açma zamanı, Şaban ayı tomurcuk zamanı, Ramazan-ı şerif meyve verme zamanıdır. Müminler de bu meyveleri toplarlar.

Recep ayının Allah’ın ayı olması onun şeref ve faziletini gösterir. Haram aylardandır. Öyleyse onun hakkına riayet etmeli, onu ibadetlerle geçirmeli ve günahlardan sakınmalıdır. (Fezailüş-şühur vel-eyyam, Abdülgani Nablusi)

Bu ayda oruç tutmak tavsiye edilmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

Recep ayından bir gün oruç tutan bir sene oruç tutmuş gibi olur. Kim Recep ayından yedi gün oruç tutarsa cehennemin yedi kapısı ona kapanır. Kim bu aydan sekiz gün oruç tutarsa cennetin sekiz kapısı ona açılır. Kim on gün oruç tutarsa Allahü Teala istediği şeyi muhakkak ona verir…” (Şuabül-İman, Beyhaki)

Allah, Recep Ayı’nı doya doya yaşamayı cümlemize nasip eylesin.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir