Home / İslam / PEYGAMBERLER KABİRLERİNDE DİRİDİRLER

PEYGAMBERLER KABİRLERİNDE DİRİDİRLER

Spread the love

Peygamberler Aleyhimüsselam vefatlarından sonra ruhları kendilerine iade olunur. Onlar şehitler gibi Hak Teâlâ katında diridirler. Hadis-i şerifte şöyle buyuruldu: “Muhakkak peygamberler kabirlerinde kırk günden fazla bırakılmazlar. Lâkin onlar sura üfürülünceye kadar Hak Teâlâ huzurunda namaz kılarlar.” İmam Beyhakî buyurdu ki: Bu takdirce onlar diğer diriler gibi olurlar, Allâhü Teâlâ’nın onları indirdikleri yerlerde bulunurlar.

Resulullâh Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri Mirac’da Beytül-Makdis’de diğer peygamberler ile bir araya gelmiş, onlara imam olarak namaz kıldırmıştır. Semaya yükselirken de bazısıyla görüşmüştür.

Resulullâh Efendimiz (s.a.v.): “Muhakkak peygamberler diridirler, kabirlerinde namaz kılarlar” buyurdular. Mirac gecesi Musa Aleyhisselâm’ı kabrinde namaz kılarken gördüklerini bildirdiler.

Allâhü Teâlâ peygamberlerin cesetlerini toprağa haram kılmıştır. Yani toprak onların cesedini yemez. Onların mübarek naaşları çürümez. Bizim okuduğumuz salevât-ı şerifeler Peygamber Efendimize okuyanın isim ve babasının adı ile arz olunmaktadır. Hadis-i şerifte buyuruldu: “Sizin en faziletli gününüz Cuma günüdür, siz o günde bana çok salâvat getiriniz. Zira sizin salevâtlarınız bana arzolunur.”

“Yâ Resûlallah, toprak olduktan sonra bizim salavatlarımız size nasıl arz olunur?” denilince: “Muhakkak Allâhü Teâlâ, toprağa peygamberlerin cisimlerini (naaşlarını) yemeyi haram kılmıştır” buyurdular.

Diğer Hadis-i şerifte de: “Kim benim kabrim yanında bana salevât okursa, ben onu duyarım. Kim de uzaktan salavat okursa o bana ulaştırılır” buyurdular.

Bizim Peygamberimiz Muhammed Mustafa Aleyhisselâm henüz yaratılmadan önce Allâhü Teâlâ katında nebive resul olarak yazılı idi.

Mübarek ruhu kabzolunduktan (vefatlarından) sonra da Allâh’ın nebisi, resulü, mahlûkatının en hayırlısıdırlar.

Onun peygamberliği ve dininin hükümleri kıyamete kadar geçerlidir.

Yâ Rabbi, bizi onun sünneti üzere yaşat, dîni üzere vefat ettir, dünya ve âhirette bizi onunla birleştir. (İnbâü’l-Ezkiyâ bi-Hayâti’l-Enbiyâ, İmam Suyûtî)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın