Home / İslam / OTUZ İKİ FARZI BİLMEK…

OTUZ İKİ FARZI BİLMEK…

Spread the love

Otuz iki farzı ve dinin zaruri meselelerini bilip inanmak herkese farz-ı ayındır. Dînin zaruri meselelerinin en büyük rüknü imanın şartlarıdır. Bunlarda şüphe caiz değildir. Zira şüphe olan yerde iman bulunmaz.

Çocukluğundan itibaren dünya işleri ile meşgul olup dinine âit îman ve amel bilgilerini öğrenmeye vakit ayıramayanlar -Allah muhafaza- bu cehaletle ahirete giderlerse cehenneme müstehak olurlar.

Bu sebeple bütün mükellef erkek ve kadınlar otuz iki farzı, evvela imanın şartlarını öğrenip evlatlarına ve emri altındakilere de öğretmelidir. Zira iman olmayınca amelin faydası olmaz.

İmanın şartları: 1- Allâh’ın varlığına ve birliğine 2- Meleklerine 3- Kitaplarına 4- Peygamberlerine 5- Ahiret gününe 6- Kadere; hayır ve şerrin Allâhü Teâlâ’nın takdiri ile olduğuna inanmak.

İslâm’ın şartları: 1-Kelime-i şehadet getirmek 2-Namaz kılmak, 3- Oruç tutmak 4- Zekât vermek 5-Haccetmek.

Guslün farzları: 1- Ağza su vermek 2- Burna su vermek

3- Bütün bedeni yıkamak.

Abdestin farzları: 1- Yüzünü yıkamak 2- Kollarını (dirsekleriyle beraber) yıkamak 3- Başının dörtte birini meshetmek 4- Ayaklarını (topuklarıyla beraber) yıkamak.

Teyemmümün farzları: 1- Niyet etmek 2- Ellerini toprağa vurup yüzünü, sonra tekrar toprağa vurup kollarını meshetmek.

Namazın farzları: Namazın dışında olanlar: 1- Hadesten tahâret (Abdesti yoksa abdest almak, cünüp ise gusletmek) 2- Necasetten taharet (Vücudunu, elbisesini ve namaz kıldığı yeri necâsetten temizlemek) 3- Setr-i avret (Namaz kılarken vücudunda örtmesi icap eden yerleri örtmek) 4- İstikbâl-i Kıble (Kâ’be’ye dönmek) 5- Vakit 6- Niyet. Namazın içinde olanlar: 1- İftitah tekbîri (Namaza Allâhü ekber ile girmek) 2- Kıyâm (ayakta durmak) 3- Kırâat (Kur’ân okumak) 4- Rüku 5- Secde 6- Kade-i ahire (Son oturuş).

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir