Home / Siyaset / Milletvekili Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını tekrar TBMM gündemine getirdi.

Milletvekili Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını tekrar TBMM gündemine getirdi.

Spread the love

Milletvekili Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını tekrar TBMM gündemine getirdi.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu,  “Hatay İlinin Sorunları Hakkında”  TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alarak konuyu tekrar Meclis gündemine getirmiştir.

 

Ahrazoğlu gündem dışı konuşmasında; Hatay İlinin, Türkiye’nin Orta Doğu’ya açılan kapısı, dünya üretim ve tüketim üsleri arasındaki geçiş noktası olduğunu belirterek aşağıdaki ifadelerde bulunmuştur: “Hatay ilinin ekonomik ana sektörleri ticaret, tarım, sanayi ve ulaşımdır. Hatay ilinde demir çelik mamulleri, otomobil filtresi, tarım araç ve gereçleri, tarımsal ürünler başta olmak üzere, yaş sebze ve meyve ile narenciye üretimi ve ihracatı yoğun olarak yapılmaktadır.

 

Ahrazoğlu konuşmasında, devamla aşağıdaki ifadelerde bulunmuştur: “Hatay, taşımacılık sektöründe 9 bine yakın tır filosuyla ulaşım sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Hatay’ın 2014 yılı ihracatı 2 milyar 70 milyon dolar olup 2015 yılında yüzde 13 azalarak 1 milyar 793 milyona gerilemiştir. 2016 yılında ise ilk on aylık dönemde yüzde 7,4 azalarak 1milyar 348 milyon dolar olmuştur. İhracatımızın yüzde 60’ını oluşturan iki üründen bir tanesi demir çelik sektörü olup 2010-2015 yılları arasında ciddi bir artış olmazken sektör ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Yaş sebze ve meyve ihracatı aynı yıllarda 434 milyon dolardan 390 milyon dolara düşmüştür. Bugün Ro-Ro taşımacılığının Süveyş Kanalı, Kızıldeniz ve Duba Limanı güzergâhında yapılmasından dolayı, tır başı Ro-Ro taşıma maliyetleri önemli ölçüde artmıştır. Bu nedenle ilimiz ihracatçısı ve taşımasının da teşvik kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Nakliyecilere tır başı bin dolardan az olmamak üzere teşvik verilmesi gerekmektedir. Teşvik kapsamında Hatay dördüncü bölgede yer alırken altıncı bölge kapsamına alınması gerekmekte veya cazibe merkezi ilan edilen iller arasına Hatay’ın da muhakkak dâhil edilmesi gerekmektedir. Türkiye’nin Orta Doğu’ya açılan en önemli çıkış kapılarından Cilvegözü ile birlikte Yayladağı Sınır Kapısı’nın tır geçişlerine kapalı olması Hatay ekonomisini zarara uğratmıştır. Güvenlik gerekçesiyle güvenlik önlemlerinin artırılması ve denetimlerin yapılması şartıyla, Yayladağı Sınır Kapısı’nın transit tır geçişlerine açılması gerekmektedir.”

 

Hatay’ın sulanabilir arazi varlığının toplam tarım arazisi içerisindeki payının yüzde 51 olduğunu ve Reyhanlı barajının bitmesiyle bu oranın daha da artacağını belirten Ahrazoğlu, “2015 yılında bitirilmesi planlanan Reyhanlı barajı hâlâ bitirilememiştir. Ayrıca, Menzelet Sulama Projesi kapsamında Tahtaköprü Barajı’nın set yüksekliği ve depolama kapasitesinin artırılması kanallar ile tünelin bir an önce bitirilmesi ve yapımı devam eden Reyhanlı barajına bağlantısı hâlâ sağlanamamıştır. Geçen yıl, proje bedeli olarak 770 milyon Türk lirası olan toplam proje tutarından 2016 için 100 TL ayrılmış, bu yıl için de aynı ödeneğin gönderilmiştir. Bu da bu projenin 2019 yılı olarak bitirilmesini mümkün kılmamaktadır. Hatay’a yapılan kamu yatırımları miktarı muhakkak artırılmalıdır.” dedi.

 

Hatay Milletvekili Ahrazoğlu, Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi nedeniyle, hasat sonu gelir elde edebilen çiftçilerin faturalarının aylık olarak kesildiğini belirterek; “Ödeme yapamayan çiftçileri mağdur edecek şekilde yaptırımların uygulanmasının önüne geçilmelidir. Bu konuda düzenlemeler muhakkak yapılmalıdır. Çiftçileri çok mağdur eden sulama ücretlerinde indirime gidilmeli, borçluların borç faizleri silinerek yeniden yapılandırılması çiftçilere nefes aldıracaktır. Amanos Hassa Tüneli Projesi ülkemizin ekonomisi için büyük katkı sağlayacaktır. Ancak, Hassa tünelinde bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmamıştır. Hassa tüneliyle birlikte, Hassa’da bulunan hazineye ait 80 bin dekarlık hazine arazisinin sanayi alanı olarak açılması, OSB kurulması için tahsis edilmesi ilimiz ve bölgemiz için büyük bir önem taşımaktadır.” açıklamasında bulunmuş ve AKP’nin her seçimde bunları bahane ederek, 40 bin kişiyi işe alacağını vaat etmiş olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir şeyin gerçekleşmediğini ifade etmiştir.

 

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu; Hatay’da 440 bin civarında Suriyeli sığınmacının yaşadığını belirterek; “Devletimizin ve yöre halkının sağladığı imkânlarla barınma ve yaşamlarını sürdüren sığınmacıların kontrolsüz olarak açtıkları iş yerleri nedeniyle Hatay’daki esnafımız sıkıntı çekmektedir. Ayrıca, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi konusunda da Hataylılar net bir cevap beklemektedir. Hatay’daki işsizlik oranı da Türkiye ortalamasının üstünde olup yüzde 16,4 olarak gerçekleşmiştir.” açıklamasında bulunmuş ve kısa zaman içerisinde özetlemeye çalıştığı her bir sorunun Hatay’ın geleceğini etkilemekte olup önem arz ettiğini belirterek, bu sorunlara acilen çözüm üretilmesinin gerektiğini belirterek konuşmasını tamamlamıştır.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir