Home / İslam / MEDİNE-İ MÜNEVVERE’DE VEFAT EDENLER ŞEHİD GİBİDİR

MEDİNE-İ MÜNEVVERE’DE VEFAT EDENLER ŞEHİD GİBİDİR

Spread the love

Medine-i Münevvere’de vefat edenler için fi-sebilillâh (Allah yolunda) şehit olmuş gibi sevap verilir.

Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve selem) bir gün Baki’ Kabristanlığında iken bir adam gelip bir mezar kazıldığını görünce:

“Şu kabre konulacak müminin yeri ne fenadır.” der. Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem):

“Sen ne fena söyledin!” buyurup zannını ve itikâdını tashih etmesini emrettiler. O sahabi:

“Ben şu adam yatağında vefat etmeyip de fî-sebilillâh (Allah yolunda) düşmanla savaşırken vefat etse idi, demek istedim.” dedi. Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.):

“Yeryüzünde bu belde (Medine-i Münevvere)’ye benzer başka bir belde daha yoktur. Burada vefat edenler fî-sebîlillâh (Allah yolunda) şehid olmuş gibidir. Benim katımda kabrim olacak toprak gibi sevgili bir toprak yeryüzünde bulunmaz.” buyurdular.

Baki Mezarlığı gayet mukaddes ve mübarek bir mezarlık olup Resulullah’ın mübarek kızları, müminlerin anneleri ve Ashab-ı Kiram’dan birçokları bu kabristanda defnolunmuştur. Asr-ı saadetten bu ana kadar Medine-i Münevvere’de vefat edenlerin cümlesi buraya defnedildiği gibi sahih rivayetlerde bu kabristana tabiin ve tebe-i tâbiinden başka yalnız yedi bin kadar sahabe defnolunmuştur.

Allâhü Teâlâ’nın bir hikmetidir ki Baki’-i Şerif Mezarlığı’nda defnolunan bir cenazenin kabri açılıp da diğer bir cenaze defnedilmiş olsa bilip görenlerin haber verdiklerine göre önceki defnolunan cenazenin ne kemikleri görülür ve ne de bir koku olur. “Baki’ ehlini cennet bahçelerine kül gibi silkseler gerektir.” hadis-i şerifi bu acayip keyfiyeti tam tasdik eder. (Mirat-ı Haremeyn)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın