Home / Genel / LÜTFÜ SAVAŞ: TÜRK KİMLİĞİ ALMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI

LÜTFÜ SAVAŞ: TÜRK KİMLİĞİ ALMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI

Spread the love

TÜRK KİMLİĞİ BU KADAR UCUZ OLMAMALI ÇOCUKLARIMIZIN ÖZ YURDUNDA GARİP OLMASINI İSTEMİYORUZ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, televizyon yapımcısı Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalında hazırlayıp sunduğu Zor Ama Yine De Sor programının konuğu oldu.

Lütfü Savaş, sıra dışı formatıyla geniş kitlelerce takip edilen programda Çağlayan’ın sorduğu sorulara cevap verdi.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili yaptığı açıklamanın sorulması üzerine Savaş, “Genel Başkanımız adaysa yanındayız, birlikte omuz omuza mücadele ederiz demiştim. Ama Genel Başkanımız aday olmazsa aday adayları arasında isminin olmasından mutlu olurum dedim. Adaylar hangi kıstaslar çerçevesinde belirleniyorsa beni de tartsınlar dedim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyette onun yıllarca taşıdığı makamda olmak ve ülkemize hizmet etmek onurdur dedim. Sözlerimin arkasındayım” diye belirtti.

Savaş, Hatay’daki Suriyeli sayısındaki yaşanan artıştan duyduğu endişeyi programda bir kez daha dile getirdi.

“SURİYELİ SEÇMEN SAYISI YÜZDE 85 ARTTI”

Hatay’ın cumhuriyetten sonra bile bağımsızlık mücadelesi veren bir şehir olduğunu hatırlatan Savaş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün engin tecrübesi, siyasi ve askeri dehası ve şehrimizdeki önderlerin mücadelesiyle 20 yıl sonra esaretten kurtulmuş bir şehiriz. Geçmişimizi unutacak çağa henüz gelmedik. Oldubittiyle başlayan kriz ve sonrasında gelen yüzbinlerce sığınmacı… Buna ek olarak müthiş bir doğurganlık oranı… Her Türk kadını 2,01 oranında çocuk doğururken bu oran Suriyeli kadınlarda 5,3. Aynı zamanda erkekler birden fazla evlilik yapabiliyor. Genel seçimlerde 13 bin Suriyeli Hatay’da oy kullandı. Şu anda 24 bini geçmiş durumda. 4 yıl olmadan Suriyeli seçmen sayısı yüzde 85 arttı. Hataylı seçmen sayısı yüzde 5 arttı. Çocuklarımızın öz yurdunda garip olmasını istemiyoruz. Hatay’ın Hataylılar tarafından yönetilmesini istiyoruz. Sığınmacıların kendi ülkelerinde huzurlu bir yaşam sürmesinden yanayız. İktidara geldiğimizde bir an önce çözeceğimiz sorunlardan bir de bu olacak” dedi.

Savaş, Suriyelilerden kaynaklı şehrin sosyal yaşamında değişiklikler olduğunu da söyledi. Suriyelilerin park, bahçe ve yeşil alanlarda çok uzun süreli vakit geçirdiği için Hatay halkının bu yerlere gitmez olduğunu ifade etti.

Lütfü Savaş, Hatay halkıyla Suriyeliler arasında bugüne kadar büyük bir sorun olmadığını da söyleyerek 12 yıldır hiçbir problemin yaşanmamasında Hatay Büyükşehir Belediyesinin büyük pay sahibi olduğunu ifade etti.

“CHP’NIN SURIİYE POLİTİKASI GAYET NET”

Suriyelilerin eğitimi hakkında ise Savaş, “Almanya’daki iki kardeş şehrimizle Suriyeliler için iki okul yaptırdık. Ama doğum oranı bu kadar fazla olursa okul yetiştirmeniz mümkün değil. Çocukların çoğu okula gidemediği için kontrol edemeyeceğiniz ve nereye gideceğini bilemediğiniz bir gençlik ortaya çıkacak. Bu da hem Türkiye’nin hem Suriye’nin hem de tüm dünyanın başına bela olacak sonuçlar çıkarabilir” diye belirtti.

Başkan Savaş, bir soru üzerine Cumhuriyet Halk Partisi’nin Suriyeliler hakkında yürüttüğü politikayı doyurucu, net ve sağlıklı bulduğunu ifade etti.

LÜTFÜ SAVAŞ BİR KEZ DAHA BARIŞ DEDİ

Konu hakkında kentte yaşanan tüm sorunları CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile paylaştıklarını söyleyen Savaş, “Sayın Genel Başkanımız ve benim yaptığım açıklamalar birbiriyle örtüşen açıklamalardır. Sağlıklı, sakin ve uluslararası hukuk çerçevesinde bu sorunu çözmek lazım. Suriyeliler ve onların yaşadığı şehirlerdeki insanlar mağdur. 500 binden fazla insan öldü. Tüm bunlar için atılacak adım belli: barış. İsrail’le, BAE’yle, Ermenistan’la, Suudi Arabistan’la barıştık. Sisi ile el sıkıştık. Ukrayna-Rusya savaşını bitirmek için çaba harcıyoruz. Biraz da kendi din kardeşlerimizle, Osmanlı’da aynı tebaa içinde yer aldığımız komşularımızla barışmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Lütfü Savaş, Suriyelilere Türk kimliğinin bu kadar kolay verilmemesi gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

“TÜRK KİMLİĞİ BU KADAR UCUZ OLMAMALI”

Türk kimliğinin alınmasının bu kadar olmaması gerektiğini vurgulayan Savaş, “Anadolu’yu çok zorluklarla fethetmişiz. Anadolu’dan bizi atmak için yedi düvel üstümüze gelmiş. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmasaydı şu an biz Anadolu’da yoktuk. Bu coğrafya ve Türk kimliği bu kadar ucuz olmamalı” dedi.

Siyasete Ak Parti ile atıldığını ifade eden Savaş, “Üniversitede hocayken davet edildim. Bu zorunlu bir davet oldu. Ancak ilk 6 ay içinde göründükleri gibi olmadıklarını anladım. Ondan itibaren ayrıştık. 4 buçuk yıl sonra Ak Parti’den aday adayı bile olmadım” diyerek CHP’ye geçiş sürecinden bahsetti.

“HUZUR SORUNUMUZ VAR”

Savaş, “Ak Parti’den ayrıldıktan sonra önce Saadet Partisi, sonra MHP bana büyükşehir belediye başkanlığı teklif etti. En son CHP teklif etti. Toplumun her kesimine dokunduğumuz için kimse beni dışlamadı. Hatay’ı şehrin idaeallerine göre yönettiğim için herkes kendinden bir parça gördü. Şu anda Türkiye’nin de ihtiyacı bu. Misakımilli sınırları içerisinde herkese yakın ve eşit mesafede durmak ve herkesi Türk bayrağı altında barış içinde yaşatmak.  Ekonomide, sanayide, tarımda, eğitimde ve daha birçok başlıkta sorunumuz var ama esas huzur sorunumuz var. İktidara yakın olmayanlara ikinci sınıf insan yapılması sorunu var. Bizim herkese bu ülkede birinci sınıf vatandaş olduğunu hissettirmemiz lazım. Onun için 6’lı masa çok önemli. Çünkü o masada her renk var” dedi.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın