Home / Siyaset / Kurulması düzenlenen “Esnaf Ahilik Sandığı” zor durumdaki esnafa katkı sağlamaktan uzaktır.

Kurulması düzenlenen “Esnaf Ahilik Sandığı” zor durumdaki esnafa katkı sağlamaktan uzaktır.

Spread the love

MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin “Esnaf Ahilik Sandığı” kurulması hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasına, “Teklif, aralarında hiçbir bağlantı bulunmayan, konu ve amaç bütünlüğü olmayan birden fazla mevzuatta değişiklik içermektedir. Birden fazla komisyonda görüşülmesi gereken teknik hususları barındıran maddelerin bir torba hâlinde getirilmesi konunun tüm boyutlarıyla incelenmesini sekteye uğratmakta ve sağlıklı bir değerlendirme ve kanaat oluşturulmasına mâni olmaktadır.” şeklinde başlamıştır.

Teklifin 9’uncu maddesi ile “Esnaf Ahilik Sandığı” kurulmasının düzenlendiğini ifade eden Ahrazoğlu, “5510 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesi gereğince, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar “esnaf ahilik sandığı sigortası” kapsamına alınmaktadır. Esnaf ahilik sandığı sigortası zorunlu tutulmakta, sigortalının prime esas günlük kazançlarından yüzde 2 sigortalı, yüzde 1 devlet payı olması öngörülmektedir.” dedi.

Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu; Milliyetçi Hareket Partisinin esnaf işsizlik fonu kurulması konusunu yıllardır dile getirdiğini ve sigortalı çalışanların işsiz kaldığı zaman İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenek olarak geçimlerine katkı sağlandığını ancak esnafın iş yeri kapanınca da açıkta kaldıklarını, bu durumun esnaf ve sanatkârlara işsizlik ödeneği verilmesinin sosyal devlet anlayışının bir uygulaması olarak gördüklerini çeşitli defalarda belirttiklerini ifade ederek, “Bu itibarla, Esnaf Ahilik Sandığı kurulmasına olumlu buluyoruz. Ancak yapılan düzenlemenin içeriğiyle ilgili eleştirilerimiz ve önerilerimiz bulunmaktadır. Komisyonda da dile getirilen eleştiri ve önerilerimiz Hükûmet tarafından hiç dikkate alınmamıştır. Esnaf Ahilik Sandığı sigortalılığının kapsamına esnaf dışında tacir ve şirket ortakları da girmektedir. Esnaf Ahilik Sandığı adı üzerinde esnafı kapsamalıdır. Esnafın primi yüksek ve çok yük getirmektedir. Esnaf yüzde 34,5 oranında sosyal güvenlik primini ödeyemezken bu düzenleme sonucu yüzde 2 oranında ilave bir prim ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya kalacaktır.” şeklinde açıklama yapmış ve Esnafın prim yükünün mutlaka hafifletilmesinin, yüzde 34,5 oranın mutlaka düşürülmesinin veya esnafın katkı oranının yüzde 1’lere çekilmesinin gerektiğini ifade belirterek, “Bu düzenlemenin esnaf zor duruma düştüğünde esnafa destek olmak amacıyla düzenlendiğinden, işini kaybeden veya iflas eden esnafa destek olmak amacıyla düzenlendiğinden söz etmek mümkün değildir. Şayet esnaf, primlerini ödeyebilirse bu fondan faydalanacaktır ancak esnaf zor durumdaysa primlerini nasıl ödesin? Bir de, bunun üzerine ek bir yük getirilerek destek olunduğu söylenmektedir.” açıklamasını yapmıştır.

Bu fonun gelirinin yüzde 15 gibi bir kısmının İşsizlik Fonu’na aktarılmasını anlamanın mümkün olmadığını ifade eden Ahrazoğlu, “Bu sandığın Türkiye İş Kurumu için değil esnaf için kurulduğu söylenmektedir. İş yeri kapanan esnafın başka işlerde istihdamı için iş bulmaktan ziyade yeni iş kurulabilmesi, işletme sermayesi imkânı verilmesi gibi uygulamalarla esnaflığın sürdürülebilmesi esas alınmalı. Zor durumdaki esnafa beklenen veya söylenen katkıyı sağlamaktan uzak olduğunu düşünüyorum.” Açıklamasını yaparak konuşmasını tamamlamıştır.

 

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir