Home / İslam / KURAN-I KERİM’İN ŞEFAATİ

KURAN-I KERİM’İN ŞEFAATİ

Spread the love

Resulullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

Kur’an-ı Kerim’i okuyunuz! Zira o, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir.” (S. Müslim)

Oruç ve Kur’an-ı Kerim kıyamet gününde kula şefaat ederler. Oruç der ki: ‘Ya Rabbi, ben onu gündüz yemekten, içmekten ve nefsinin arzularından alıkoydum, beni bu kuluna şefaatçi kıl.’ Kur’an-ı Kerim der ki:

Yâ Rabbi, ben bu kulunu gece uykusundan alıkoydum, beni ona şefaatçi kıl…” (Müsned-i Ahmed)

Muhakkak Kur’an-ı Kerim şefaat eder, şefaati de kabul olunur. Ancak doğruyu beyan eder ve doğruyu tasdik eder. Kur’an-ı Kerim kıyamet gününde her kime şahitlik etmezse Allâhü Teâlâ onu yüzüstü cehenneme atar.” (Ebu Avane) “Kıyamet gününde Kur’an-ı Kerim ile dünyada iken amel eden; emrettiklerini tutan, yasakladıklarını terkeden Kur’an ehli gelirler. Bakara ve Al-i İmran sureleri bu kimsenin önüne geçerler; onun Kur’an ehlinden olduğunu beyan ederek onun için mücadele ve onu müdafaa ederler.” (S. Müslim)

Bu Kur’an’ı okuyun. Çünkü Allâhü Teâlâ size her harfine on hasene (ecir, mükafat) verecektir. Ama şunu bilin ki ben size ‘elif, lâm, mim’ bir harftir, demiyorum. Lakin ‘elif’ bir harftir, ‘lam’ bir harftir, ‘mim’ bir harftir.” (S. Tirmizi)

İmam Suyuti der ki: “Kur’an-ı Kerim’i, Ramazan-ı Şerif’te okumak diğer zamanlarda okumaktan daha faziletlidir. Zira bu ayda yapılan namaz, zikir, sadaka vesair bütün nafile ibadetler diğer aylarda yapılan bir farza denktir. Bu ayda eda edilen bir farz, diğer aylarda eda edilen yetmiş farz gibidir.”

 

Fakih ve alim zatlardan Muhammed Tetai Şerhur-Risale’sinde der ki: Kur’an’ı ezberinden abdestsiz olarak okuyana her harfine on sevap verilir. Abdest ile namaz haricinde okursa her harfine elli sevap verilir. Namaz içinde oturarak okursa her harfine elli sevap, namaz içinde kıyamda okursa her harfine yüz sevap verilir. Mushaf-ı Şerif’ten yüzüne bakarak okumak bunların hepsinden daha faziletlidir. Kur’an-ı Kerim’i dinleyene her harfi için bir sevap verilir.

Allah, Kur’an-ı Kerim’in şefaatinden bizleri mahrum etmesin.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir