Home / Köşe Yazıları / KİM DAHA CÖMERT…

KİM DAHA CÖMERT…

Spread the love

Arabistan’da Tay kabilesinin reisi ve cahiliye devrinin ünlü şairlerinden olan Hatem-i Tai’nin künyesi Ebu Seffane Hatem bin Abdullah bin Sad et-Ta i el-Kahtani şeklindedir. Ne zaman doğduğu bilinmeyen Hatem-i Tai’nin ölüm tarihi de kesin değildir. Ancak, tahminlere göre Peygamber Efendimizin (sav) doğumundan yedi yıl sonra (578) öldüğü sanılmaktadır. Dolayısıyla “Cahiliye Devri” olarak adlandırılan dönemde yaşamış ve İslam güneşinin doğuşunu görmek kendisine nasip olmamıştır. 

Ünlü bir şair olmakla beraber, mert kişiliğiyle ön plana çıkmış ve bu özelliğiyle daha çok tanınmıştır. Kendisi, son Peygamberin (asm) getirdiği yeni dine yetişememiş, ancak oğlu İslamiyet’i kabul etmiş ve Hz. Ali (ra) zamanında İslam sancağını taşıma şerefine nail olmuştur.

Diğer yandan, Peygamber Efendimiz (asm) zamanında Hz. Ali’nin (ra) Tay kabilesi üzerine yaptığı seferde Hatem’in kızı Seffane esir alınarak Medine’ye getirilmiştir. Meşhur Hatem’in kızı olduğu söylenince, Peygamber Efendimiz (sav), kendisinden babasının özelliklerini anlatması istemiştir. Babasını anlattıktan sonra, Peygamber Efendimiz Ona; “Senin baban İslâm’ın telkin ettiği faziletlerle süslü bir adamdı” deyip serbest bırakmıştır. Cömertliği ile meşhur olan Hatem-i Tai’ye sormuşlar:

Ey Hatem. Cömertlikte hiç kimse seni geçebildi mi?”

Evet. Tay kabilesinden yetim bir genç geçti.” deyip anlatmış:

Bir gün ona misafir oldum. On koyunu vardı. Onlardan birini tutup kesti, etini güzelce pişirip bana ikram etti. Getirdiği tabakta koyunun beyni de vardı. Onu yedim, çok hoşuma gitti.

Vallahi, bu çok güzelmiş.” dedim. Hemen dışarı çıktı. Bütün koyunları tek tek kesip beyinlerini bana ikram ediyormuş. Fakat ben koyunları kestiğini bilmiyordum. Gitmek için dışarı çıktığım zaman kesilen koyunları görünce bütün koyunlarını kestiğini anladım.

Neden böyle yaptın?” diye sordum.

Benim sahip olduğum bir şey senin hoşuna gidecek, ben de cimrilik yapacağım, ha. Böyle bir şey bizim için çirkin ve ayıp bir şeydir.” dedi.

Ey Hatem, sen ona ne verdin.”

Üç yüz kırmızı deve ile beş yüz koyun.” dedi.

Öyleyse sen ondan daha cömertsin” denildi.

Hayır, o daha cömert. Çünkü o sahip olduğu her şeyi verdi. Ben ise sahip olduğumun ancak çok az bir miktarını verdim.” dedi.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir