Home / İslam / Kadir Gecesi’nin Bazı Hususiyetleri

Kadir Gecesi’nin Bazı Hususiyetleri

Spread the love

İskenderun HatayCenâb-ı Hak, bazı kıymetli şeyleri birçok hikmetler için gizlemiştir: Kullarının bütün ibadet ve taatlara rağbet etmesi için rızasını ibadet ve taatlarda; büyük-küçük günahlardan kaçınmaları için gadabını günahlarda; bütün isimlerine tazim edilmesi için İsm-i Azam’ı Kur’ân-ı Kerim’de; bütün namazların muhafaza edilmesi; ehemmiyet verilmesi için salât-ı vüsta (orta namazı)nın hangi namaz olduğunu; günün tamamında dua edilmesi için cuma günündeki icabet saatini (duanın kabul edilen vaktini); hiç kimseyi hor ve hakir görmemek için veli kullarını; Ramazan’ın her gecesini ibadet ve taatla ihya edip daha çok sevap kazansınlar diye de Kadir Gecesi’ni gizlemiştir.Bu gecenin pek çok hususiyetinden birkaçı:

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) Kadir Gecesi’nin bazı alâmetlerini bildirmiştir: O gece gökyüzü parlak ve bulutsuz olur. Hava soğuk ve sıcak değil, latif olur. O gecenin sabahında güneş ziyasız (solgun) olarak doğar.

Kadir Gecesi, içerisinde Kur’ân-ı Kerim indirilen mübarek gecedir.

Bu gecede ibadet (içinde Kadir Gecesi olmayan) bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır.

Kadir Gecesi’nde meleklerin ve Ruh’un inmesi:

Bu gecenin esrarını görmek üzere inen meleklerden yeryüzü dolup daraldığı için bu geceye darlık manasına olan “kadr” ismi verilmiştir.

Resulullah Efendimiz (s.a.v.) buyuruyorlar ki:

“Kadir Gecesi olunca Allâhü Teâlâ, Cebrâil’e (a.s.) emreder. Cebrâil (a.s.) yanlarında yeşil bir sancak bulunan meleklerle yeryüzüne inip sancağı Kabe’nin üzerine dikerler. Cebrail (a.s.)bu gece melekleri teşvik eder. Onlar da her ayakta bulunana, durana, oturana, namaz kılana ve zikredene selâm verir ve onlarla musafaha eder, yaptıkları dualara amin derler. Bu, fecir vaktine kadar devam eder.”

Kadir Gecesi, fecir (imsak) vaktine kadar selamettir.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.