Home / Köşe Yazıları / KADİR GECESİ’NİN BAZI HUSUSİYETLERİ

KADİR GECESİ’NİN BAZI HUSUSİYETLERİ

Spread the love

Cenab-ı Hak, bazı kıymetli şeyleri birçok hikmetler için gizlemiştir: Kullarının bütün ibadet ve taatlara rağbet etmesi için rızasını ibadet ve taatlarda; büyük-küçük günahlardan kaçınmaları için gadabını günahlarda; bütün isimlerine tazim edilmesi için İsm-i Azam’ı Kur’ân-ı Kerim’de; bütün namazların muhafaza edilmesi, hepsine ehemmiyet verilmesi için salat-ı vüsta (orta namazı) nın hangi namaz olduğunu; günün tamamında dua edilmesi için cuma günündeki icâbet saatini (duanın kabul edilen vaktini); hiç kimseyi hor ve hakir görmemek için velî kullarını; Ramazan’ın her gecesini ibadet ve taatla ihya edip daha çok sevap kazansınlar diye de Kadir Gecesi’ni gizlemiştir.

Kadir Gecesi’nin pek çok hususiyetinden birkaçı:

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) Kadir Gecesi’nin bazı alametlerini bildirmiştir:

O gece gökyüzü parlak ve bulutsuz, hava latif olur; soğuk veya sıcak olmaz. O gecenin sabahında güneş ziyasız (solgun) olarak doğar.

Kadir Gecesi, içerisinde Kur’ân-ı Kerim indirilen mübarek gecedir.

Bu gecede yapılan ibadet (içinde Kadir Gecesi olmayan) bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır. Resulullah Efendimize (s.a.v.) kendisinden önceki ümmetlerin ömrü gösterildi. Ümmetinin ömürlerini kısa gördü. Bunun üzerine Hz. Allah bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni ihsan etti.

Kadir Gecesi’nde meleklerin ve Ruh’un inmesi: Bu gecenin esrarını görmek üzere inen meleklerden yeryüzü dolup daraldığı için bu geceye darlık manasına olan “Kadr” ismi verilmiştir. Resulullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

Kadir Gecesi olunca Allâhü Teâlâ, Cebrail’e (as.) emreder. Cebrail (as.) yanlarında yeşil bir sancak bulunan meleklerle yeryüzüne inip sancağı Kâbe’nin üzerine dikerler. Cebrail (as.) bu gece melekleri teşvik eder. Onlar da her ayakta bulunana, durana, oturana, namaz kılana ve zikredene selâm verir ve onlarla musafaha eder, yaptıkları dualara amin derler. Bu, fecir vaktine kadar devam eder.” Bu gece, sabah vaktine kadar selâmettir.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.