Home / Hatay / HATAY’DA SU FİYATLARI DÜŞTÜ

HATAY’DA SU FİYATLARI DÜŞTÜ

Spread the love

MESKENLERDE KADEME KALKTI VE İŞ YERLERİNE YÜZDE 50 İNDİRİM
ŞEHİT YAKINLARINA, ENGELLİ VE YARDIMA MUHTAÇ VATANDAŞLARA DA YÜZDE 50 İNDİRİM

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) Genel Kurulu Kasım ayı olağan toplantısının ikinci birleşimi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş başkanlığında gerçekleştirildi.

AKP, CHP, MHP ve SP meclis üyelerinin katılımıyla Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda Hatay’ın dört gözle beklediği 2017 yılı su satışı ve kullanılmış suların boşaltılmasına ilişkin ücret tarifeleri belli oldu.

2017 yılı Ocak ayından itibaren indirimli şekilde uygulanacak olan içme suyu fiyatları meskenlerde kademeli fiyat yerine 2.30 TL, iş yerlerinde ise 8.50 TL’den 4.25 TL’ye düşürülerek uygulanmasına AKP, MHP, CHP ve SP meclis üyelerinin uzlaşmacı tavırlarıyla oy çokluğuyla kabul edildi. Yapılan oylamada 72 Evet, 3 Hayır ve 1 Çekimser sonucu çıktı.

Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen HATSU’nun 2017 yılına ait Performans Programı, İçmesuyu Fiyatlarının İlçeler Bazında Hesaplanması ile ilgili komisyon raporu oy çokluğuyla kabul edilirken, 2017 yılı Gelir-Gider Bütçesi ve Bütçe Kararnamesi ile ilgili komisyon kararı da oy birliğiyle kabul edildi.

Plan ve Bütçe ile Tarife Komisyonu’na havale edilen ve komisyon raporunun oy çokluğuyla kabul edildiği “2017 yılı su satışı, kullanılmış suların boşaltılması ile ücret tarifeleri” şu şekilde yer aldı:

İÇMESUYU TARİFESİ

a) Konutlardan 1 aylık dönemde beher m3 için: 2.30 TL
b) Toplu Su satış abonelerinden beher m3 için: 4.50 TL
c) Bahçe sulama amaçlı aboneliklerden 1 aylık dönemde beher m3 için: 4.25 TL
d) Resmi Kurum ve Kuruluşlardan 1 aylık dönemde beher m3 için: 8.50 TL
e) Resmi Eğitim Kurumları, resmi ve özel öğrenci yurtları, akşam sanat okulu ve öğretmen evlerinden beher m3 için: 8.50 TL
f) İşyerlerinden 1 aylık dönemde beher m3 için: 4.25 TL
g) İnşaatlar aboneliklerinden 1 aylık dönemde beher m3 için: 8.50 TL
h) Büyük Sanayi Kuruluşlarından 1 aylık dönem için beher m3’ü: 8.50 TL
ı) Apartmanlarda bahçe sulama amaçlı aboneliklerden beher m3 için: 8.00 TL

Kanalizasyon Suyunu Uzaklaştırma Bedeli(KSUB) Tarifesi

a)Konutlardan 1 aylık dönemde beher m3 için: 0.45 TL
b) Resmi Kurum ve Kuruluşlardan 1 aylık dönemde beher m3 için: 0.45 TL
c) İşyerlerinden 1 aylık dönemde beher m3 için: 0.45 TL
d) Sanayi Kuruluşlarından 1 aylık dönem için beher m3’ü: 0.45 TL
e) DSİ Bölge Müdürlüğünden izin alarak Yeraltından kendi imkanları ile su çıkaranlar, bu suları kullandıktan sonra HATSU Genel Müdürlüğü kanalizasyon şebekelerine boşaltması halinde kademe uygulaması yapılmaksızın su sayacında tahakkuka esas olan sarfiyat kadar, kullanılmış suların uzaklaştırılması bedeli olarak beher m3’ü: 1.50 TL
f) Masura abonelerinden 1 aylık dönemde beher m3 için: 0.45 TL

Köy İken Mahalle Olan Yerler:
5216 ve 6360 Sayılı yasalar ile HATSU Genel Müdürlüğüne hizmet alanına giren köyler için aşağıda bulunan ücretler uygulanacaktır. Ancak bu uygulama 5216 sayılı yasa ile Hatsu Genel Müdürlüğüne hizmet alanına giren köylerde yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra abone olanlar için (Site, TOKİ, Bireysel aboneler v.b.) uygulanmayacaktır.

a)Köylerde bulunan tüm aboneliklerden 1 aylık dönem için beher m3’ü: 0.58 TL
b) Köylerde bulunan tüm aboneliklerden KSUB Bedeli olarak 1 aylık dönem için beher m3’ü: 0.30 TL

Ayrıca, şehit ailelerinin birinci derece yakınlarına ve Gazilere(durumlarını belgelemek ve yalnızda bir abonelik verilmesi suretiyle yüzde 50(1.15 TL) indirimli tarife uygulanacak.

Yüzde 40 ve üzerinde engelli vatandaşlara; durumlarını belgelemek, devlet hastanelerinden alınan süreklilik arz eden Özürlü Sağlık Kurulu Raporu, Başbakanlık Özürlü İdaresi’nden alınan Özürlü Kimlik Kartı, 18 yaşını geçtiğini gösteren nüfus kayıt örneği ve ikametgah il muhaberi ile başvurmaları halinde, sadece 1 mesken aboneliği için yüzde 50(1.15 TL) indirimli tarife uygulanacak.

Fakir, yardıma muhtaç ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlara durumlarını belgelemeleri halinde de yine yüzde 50(1.15TL) indirimli tarife geçerli olacak.

Bir sonraki HATSU Genel Kurulu toplantısının 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 14.00’te yapılması oy birliğiyle karar verildi.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Başkan Savaş, Antakya Şehirler Arası Otogarı’ndaki Tadilat Çalışmalarını İnceledi: Modern ve Güvenli Bir Terminal İçin Sona Yaklaşılıyor

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 6 Şubat Depremi’nde zarar …

Bir yanıt yazın