Home / Hatay / Hassa / HASSA’NIN SAKLI TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILIYOR

HASSA’NIN SAKLI TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILIYOR

Spread the love

HASSA’NIN SAKLI TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILIYORHassa’nın saklı tarihi gün yüzüne çıkartılıyor.

Hassa Karapınar Türkmen Mezarlığında proje çalışmaları başlatıldı.

Hatay İl  Kültür Turizm Kültür Müdürlüğü,Hatay Müzesi Müdürü Yardımcısı Demet Kara   ve M.K.Üniversitesi  Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Mine Günel Temiz  başkanlığında  yürütülen çalışmalar çerçevesinde;

Öncelikle  18 dönümlük alanda yapılan çalışmada ; çevre temizliği ve mezarlığın mevcut haliyle ortaya çıkarılmasına  özen gösteriliyor.

Hassa Kaymakamı  Mustafa PALA ,çalışmaları yerinde inceledi.

“Karapınar Türkmen Mezarlığında  4- 5 yılı sürecek kapsamlı  bir çalışma yürüteceklerini ifade eden Hatay Müzesi Müdürü Yardımcısı Demet Kara   ;

“Bu bölgelerde bütün arkeolojik dönemlere ait kalıntıların bulunmaktadır.İslami dönem olsun ,Selçuklu dönemi olsun ve Türk Boyları dönemleri  arasında kopukluklar vardır. Üniversite ile  yapacağımız  çalışmalar sonucunda bu kopukluğu gidereceğiz.Çalışmalarımızda bize yardımcı olan  Kaymakamımız ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz.” Dedi.

M.K.Üniversitesi  Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Mine Günel Temiz  ise, yaptığı açıklamada;

“Burada yaptığımız ön çalışmalar  ve yüzey araştırmasına dayalı ön değerlendirmeler, bu taşların biçimlerine ve üzerlerindeki   desenlere baktığımızda   Orta Asya kökenlerini  ortaya koyduğunu görüyoruz.

Burasının  , üslup olarak,tarz olarak, buraya ilk gelen göçebe yada yarı göçebe yaşayan Türkler  tarafından yapılmış olabileceğini düşünüyoruz.

Dolayısıyla burası Türkmen Mezarlığı olarak tescil edilmiştir. Tabii ki bilimsel araştırmalar ve yapacağımız çalışmalar  sonucunda daha kessin konuşacağız .”dedi.

Yard. Doç. Dr. Mine Günel Temiz  ;

Anadolu’da bulunan diğer  mezarlıklarından ayrı olarak buradakilerde yazının ve  kitabenin bulunmadığını,yazıdan ziyade şifreli işaret ve sembollerin bulunduğunu ,sözlerine ekledi.

Hassa Kaymakamı  Mustafa PALA ise yaptığı açıklamada;

“İlk geldiğimiz dünden beri,Hassa’da bu denli kıymetli ve değerli bir kültür varlığının olduğunu haber aldığımızdan  beri ve bununla ilgili ne yapabileceğimizi araştırıp uygulama peşindeydik.Tam bu esnada hoclarımızla karşılaştık. Müze Müdür Yardımcımız Demet Hanım ve M.K.Üniversitesi  Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Mine Günel Temiz Hocamız ortak proje uygulamak istediklerini söylediler.Biz de işbirliği yaparak bu çalışmayı başlattık.

Gerçekten buradaki ,arkamızdaki kümbet olsun,diğer mezar taşları çok eski tarihlere değinen bir görünüme sahip.İlk izlenimlerden bu sonuç  elde ediliyor.Bununla birlikte Mine Hocamızın bir bilimsel çalışması yayınlanmış durumda.Onu da ilk kaynak olarak ele alacağız. Onunla birlikte yine kamuoyuna sunacağız.Aynı zamanda burada sadece bulunduğumuz alanda değil,bunun dışında Hassa’da 3-4 ayrı mevkide de Türkmen Mezarlığına rastlıyoruz.Bu ilk çalışmadan sonra önümüzdeki yıllarda diğer mevkilerdeki  Türkmen mezarlıkları da gün yüzüne çıkartılarak kültürel ve turizmin istifadesine sunacağız,bilimsel kayda alacağız.

İnşallah, bunları en kısa zamanda ülkemizin bilim sevenlerin,meraklılarının istifadesine sunacağız.Hak ettiği kıymeti vereceğiz.Biz bu bölgedeki,Akdeniz Bölgesindeki Türk kaynaklarının yaşamında izlerine ulaşılmış olacak.”dedi.

Kaymakam  PALA,

Çalışmalar konusunda Kaymakamlık olarak her türlü katkı ve desteği sağlayacaklarını ,ifade etti.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir