Home / Hatay / Hassa / HASSA’DA SÜPÜRGE YAPIMI

HASSA’DA SÜPÜRGE YAPIMI

Spread the love

Hassa’da geleneksel süpürge yapımı hala devam ediyor.

HASSA’DA SÜPÜRGE YAPIMI

Hassa’da süpürgeyi erkekler örüyor.Evleri kadınlar süpürüyor.

Bahçelerinde yetiştirdikleri süpürgelik bitkisinden elde ettikleri süpürgeleri kendileri örüyorlar.Evlerinin süpürge ihtiyacını karşılayan köylüler ihtiyaç fazlası süpürgeleri satarak,ayrıca ev ekonomilerine de katkı sağlıyorlar.

 

Uzun kış gecelerini süpürge örerek geçiren köylüler para kazanmanın yanında geleneksel kültürlerini devam ettirmenin hazzını yaşıyorlar.Eksra maliyeti olmayan süpürge sanatında el emeği ve göz nuru ön plana çıkıyor.

Büyüklerimizden öğrendiğimiz  ata yadigarı mesleğimizi, genç kuşaklara taşıma gayretindeyiz

Hassa Gazeluşağı Mahallesinde  50 yıldır bu işi yapan Seyfettin Kara,yaptığı açıklamada;

“Süpürge örme işini  50 yıldır ,yaptığını belirterek, “Büyüklerimizden öğrendiğimiz  ata yadigarı mesleğimizi, genç kuşaklara taşıma gayretindeyim” dedi.

Bu mesleği babamdan öğrendim.Köyde benim çağımdaki bir çok kişide bilmektedir.Ama çoğu bu işleri bıraktı.Çarşıdan hazır alıyor.Ama çarşıda satılanlar çabucak yıpranıyor.Çarşıdan 10 TL ye aldığınıza buradan 20 TL ye alın,pişman olmazsınız.

Süpürge yapımı kolay ve eğlenceli bir iş,

Süpürge yapımını ,kolay ve eğlenceli bir olduğunu ifade eden,Seyfettin Kara,süpürge yapımını şöyle tarif etti.

Süpürge tohumlarını kendi bahçemize ekiyoruz.Yaz sonu süpürgelikleri  kesip bir yere istif ediyoruz. İhtiyaca göre bunları leğen gibi büyük bir kapta bir iki gün ıslı bırakıyoruz.Sonrasında tohumlarını bir güzelce demir taraktan geçiriyoruz.Kıvama gelen süpürgelikleri bir kütük üzerinde ağaç tokmakla döverek süpürge şekline getiriyoruz.Kıstırgaç dediğimiz aletin yardımıyla süpürgeyi  sabit konumda tutuyoruz.Yöresel ismi , kıyık olan çuvaldızla sap kısmından başlayarak el emeği ve göz nurumuzu sanata dönüştürüyoruz.Uzun kış gecelerini , hane halkının bütün bireyleriyle eğlenceli bir şekilde süpürge örerek değerlendiriyoruz.Bizim burada süpürgeleri erkekler örüyor,evleri kadından süpürüyor.Geleneksel ata yadigarı mesleğimizi genç kuşaklarımıza böylece  sevdirerek,bu mesleğin yaşamasını sağlıyoruz.”dedi.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.