Home / Hatay / Hassa / HASSA’DA PEZMEZ KÖPÜĞÜ ZAMANI.

HASSA’DA PEZMEZ KÖPÜĞÜ ZAMANI.

Spread the love

Hatay’ın tarihi ve şirin ilçesi Hassa’nın dağ köylerinde üzümler maserelerde fokur fokur kaynıyor.

Lütfü Savaş - Hassa Pekmez Köpüğü

Üzüm Cenneti olarak tanınan  Hassa’da,  48 bin 870 dekar alanda yetiştirilen  üzümlerin  %80’i il içi ve il dışına sofralık ve kurutularak  pazarlanırken üzümlerin  geri kalanı ise pekmez olarak değerlendiriliyor.

İl dışına ve yurt dışına pazarlanan üzümlerin sona ermesiyle beraber dağ köylerinde yetiştirilen yerli  üzümler ,

Söğüt ve çevresinde kurulan geleneksel usulle çalışan maserelerde işlenerek,çalpak pekmezi olarak piyasaya sürülüyor.

 

14-15 saatlik bir emek sonrası çıkartılan çalpak pekmezi,teneke ve bidonlara konularak muhafaza ediliyor.

Söğüt Bağrası ,Hacılar,Yoluklar,  Karafakılı ve çevre dağ köyleri üzümünden  katkısız ve doğal bir şekilde elde edilen pekmez kadar, pekmez köpüğü de Hassa yöresin de oldukça,rağbet görüyor.

Pekmez piştikten sonra üzerinde oluşan  krema şeklindeki  pekmez köpüğü vatandaşlar tarafından adeta kapışılıyor.Buz dolaplarında ve soğuk ortamlarda uzun süre saklanabilen pekmez köpüğü sofralarda çerez yerine tüketiliyor.Genellikle badem ,  ceviz ve tere yağı ile  yenilen pekmez köpüğü, kan yapıcı ve enerji verici özelliği ile biliniyor.

 

Amanoslar Muhtarı olarak tanınan Yukarı Karafakılı Muhtarı Ahmet Ay, otuz yıldır pekmez maseresi işlettiğini belirterek, Hatay tanıtım günlerinde pekmez ve köpüğüne yoğun ilgi olduğunu ifade etti.Muhtar Ahmet Ay,

“Başkentte Hatay Günleri” için çeşitli ebatlarda kavanozlara pekmez köpüğü hazırladığını sözlerine ekledi.

Hassa’dan bir grupla birlikte Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret eden Yukarı Karafakılı Muhtarı Ahmet Ay yöreye has pekmez ve pekmezköpüğü hediye etti.

Başkan Lütfü Savaş;

Hassa’nın yöresel üzümünden yapılmış meşhur pekmez ve pekmezköpüğü ile ilçe ve ilin tanıtımına katkı veren muhtara teşekkür etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,

“Hassa’nın en fazla pekmeziyle de ünlü bir ilçe olduğunu ifade ederek “Pekmezle birlikte, yapılırken ortaya çıkan pekmezköpüğü de gerçekten çok leziz oluyor. Sağ olsun Ahmet hocamız her zaman olduğu gibi bugün de bizi pekmezle buluşturdu” dedi.

Pekmezi, köpüğü oradan çıkan üzümü, kuru üzümü bu sene Hatay günlerinde İstanbul’da İstanbullularla buluşturan Hassa ekibine teşekkür eden Başkan Savaş “Maddi bir kazanç beklemeksizin Hassa ve Hatay’ın tanıtımını yapmak üzere oraya giderek bir hafta stantta bunlarla tanıtım gerçekleştirdi. Biz Ahmet muhtarımıza, Yukarı Karafakılı Hassa’dan gidip İstanbul’da Hatay’ı Hassa’yı tanıtması vesilesiyle çok teşekkür ediyoruz. Hassalılara, tüm dostlarımıza selam ve saygılarımızı gönderiyoruz. Ürünleri bereketli, kazançları hayırlı olsun” diye konuştu.

 

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir