Home / Hatay / Hassa / HASSA’DA DAĞLAR BURCU BURCU KEKİK KOKUYOR.

HASSA’DA DAĞLAR BURCU BURCU KEKİK KOKUYOR.

Spread the love

Hatay’n Hassa İlçesinde köy kadınlarını kekik toplama telaşı sardı.

 

“Dağlarında keklik ötmeyen ve kekik kokmayan yayla, yayla değildir.”sözünün geçtiği Hassa Amanos Dağları bu günlerde burcu burcu kekik kokuyor.

Amanosların zirvelerinde bulunan dağ köyleri baharın müjdecisi ve yaylaların simgesi olan kekikleri toplayarak,hem kışlık yiyeceklerini temin ediyor,hem de ihtiyaç fazlasını satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar.

Hassa Halkı tarafından;

Kurutularak baharat olarak kullanılmasının yanında zeytinyağı ,limon tuzu,sarımsak ve pul biber ile  cam kavanozlara bastırılmış kekikler,kahvaltı sofralarının  adeta  vazgeçilmezleridir.

Kahvaltıda sofraları süsleyen, zeytinyağlı ,nar ekşili kekik salatası, yöre halkının en gözde yemek çeşididir.

Kekik toplamak zor ve zahmetli bir iş ;

Hassa Gazeluşağı Mahallesinden Saniye Aksoy (45),yıllardır kekik topladığını söyleyerek;

“Baharla birlikte Amanos dağ eteklerinde filizlenen kekikleri,toplamak için sabahın ilk ışıkları ile beraber evden çıkıyoruz.Akşama kadar bir o çalı bir bu çalı demeden evimizin ve çocuklarımızın rızkını temin etmek için dolaşıyoruz.Kekik filizleri en fazla 2- 3 santim olduğundan üç parmağımızla dikkatli ve itinalı bir şekilde filizleri koparıyoruz.Elimize çalıların dikenleri dikenler bata bata kekikleri tek tek topluyoruz.Akşama kadar kekiğin durumuna göre 3-4 kg toplayarak ,kilosunu 20 Liradan satarak ev ekonomimize katkı sağlıyoruz.Takriben iki ay süren kekik mevsiminde aldığımız siparişleri karşıladığımız gibi semt pazarına da götürüp satıyoruz.İsteyene  de kışlık olarak bastırıyoruz.”dedi.

Piyasadaki  sahte kekiklerden uzak durmalıyız.

Saniye Aksoy,bazı bölgelerde satılan kekiklerin dağ kekiği olmadığını,bahçelerde ekilen kekikler yada deli kekik olduğu uyarısında bulunarak;

En ideal kekiğin en fazla 2 cm boyunda olması gerektiğini ,ağzımıza aldığımızda ve burnumuza tuttuğumuzda ferahlatıcı bir acı hissetmemiz gerektiğini sözlerine ekledi.

Saniye Aksoy,kışlık kekik hazırlanmasını işe şöyle tarif etti.

Hassa Bölgesinde köylere göre farklı şekillerde kışlık kekik hazırlığı yapılır.

Bastırılacak kekiklerin  taze olmasına dikkat edilir.Onun için kekikler filizlenmeye başlar başlamaz  ilk bir ayda  çıkan kekiklerin bastırılması tercih edilir.Daha sonra çıkan kekikler halk tabiriyle karlaşmış olur.

Zor ve zahmetli bir iş sonrası dalından tek tek toplanan kekik filizleri iyice ayıklanır.Bir süzek içerisinde iyice yıkanır.Diğer bir kapta göz kararı miktarında zeytinyağı,sarımsak,limon tuzu karıştırılır. bu karışıma isteyenler pul biber yada toz biber katabilir.Ancak biber fazla olduğu zaman kekiğin rengini ve tadını bozabilir.Bir çokları zahteri sofraya çıkardığı zaman pul biberi eklemeyi tercih eder.Ayrıca kekik kartlaşmış sa,sıcak suya daldırılıp çıkardıktan sonra kavanoza konması tercik edilir.Acı suyunu almak ve yumuşak kalmasını sağlamak için bu uygulama yapılır.

Bu karışımlarla beraber  kekikler cam kavanozlara iyice bastırılarak,ve mümkünse kapağın ağzına da hava almaması için üzüm yaprağı da konularak kavanozun kapağı iyice kapatılarak,saklanır.” Dedi.

Kekik Toplama

Hassa’da dağlar burcu burcu kekik kokuyor.

Hassa Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel ise yaptığı açıklamada;

Hassa ilçesinin yüksek karlı zirvelerinde yetişen kekik bitkisinin yörede baharın müjdecisi ve yaylaların simgesi olduğunu söyledi.

Başkan Demirel;

“Bizim yöremizde meşhur bir söz vardır.”Dağlarında keklik ötmeyen ve kekik kokmayan yayla yayla değildir.”İşte bizim dağlarda hem kınalı keklik öter, hem de burcu burcu kekik kokar. Köylülerimiz bu mevsimde  dağlardan kekik  toplamaktadırlar. Memleketimizin bu kültür zenginliğini kuşaklar boyunca devam ettirmektedirler. Bizde kekiği, bilimsel olarak tanıtımını yaparak, gastronomi ve mutfak kültürüne kazandırmak istiyoruz. Mutfak kültürü dalındaki uzmanlarımızı ve turizm yetkililerimizi ilçemize bekliyoruz” diye konuştu.

 

Bu günlerde baharla birlikte  Amanoslarda   filizlenmeye  başlayan kekikler , köylüler tarafından toplanıyor.

Hassa’nın Amanos dağı eteklerinde kurulu dağ köylüleri,günün ilk ışıkları ile beraber dağlara çıkarak kekik

Kekik toplamak zor ve zahmetli bir iş

Kekik yerden toplama

Nasırlı Eller

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir