Home / Hatay / Hassa / HASSA’DA AT NALI USTALARI, MESLĞİN SON TEMSİLCİLERİ

HASSA’DA AT NALI USTALARI, MESLĞİN SON TEMSİLCİLERİ

Spread the love

Hatay’ın Hassa İlçesinde unutulmaya yüz tutmuş “At Nalı” mesleği hala devam ediyor.

Hassa Nal

Amanosların Dağlarının eteklerinde kurulu köylerde; at ,eşek ve katırlar, yük taşımada ve bağ bahçe  işlerinde köylülerin imdadına yetişiyor.

Dağ Köylüleri , arazi yapısı nedeniyle araç girmeyen yerleşim yerlerinde  yük taşımacılığında kullandıkları binek hayvanlarına   gözü gibi bakıyorlar.

Engebeli arazilerde bulunan bağ ve bahçeleri sürmede ve yük taşımada kullandıkları binek hayvanları için gereksinim duyulan semer,nal,pandıl v.b  gibi malzemeleri bulmak, hiçte  kolay olmuyor.

Semer için gerek deri ve sap gibi ana malzemeleri  en yakın K.Maraş’tan karşılayan  hayvan sahipleri nal ve nal için gerekli Hassa’da ki , nalburiye dükkanından karşılıyorlar.

Semerleri ise Eğribucak ve Gülpınar Köylerinde bulunan semerci ustalarına yaptırıyorlar.

Dağlık arazide çalıştırılan binek hayvanlarının, sık aralıklarla nallarının eskimesi dolayısıyla, artık yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasında  bulunan  nal ustalarını da bulmakta zorluk çekiyorlar.

Hatay’ın ve Hassa’nın G.Antep sınırındaki ve  ayrıca Amanos Dağları zirvesinde kurulan  Hassa Gazeluşağı mahallesinde ikamet eden Halil Aşık (48),on beş yıldır at nallama işini yapığını belirterek;

At nallama mesleğini  şu şekilde tarif etti.

Nallamadan önce atı güvenli bir şekilde emniyete almalıyız.

Atı nallamadan önce ,atın yorulması gerekir.Bunun için atla yük taşır yada çift süreriz.Yorgun olduğuna kanaat getirdiğimizde ,atı semerle birlikte  bir ağaca yada güvenli bir yere yularını kısa bir şekilde bağlarız.Nallayacağımız atın ayağını kendirle semerin kaşına bağlayarak rahat hareket etmemesini sağlarız.Aksi taktirde  atın tekmesine maruz kalarak ciddi bir şekilde yaralanmalara ve hatta ölümlere yol açılabilir.

Bu işi yapmak, dikkat ve el becerikliği gerektirir.

Güvenli hale getirdiğimiz atın ayağını  ,özellikle at sahibi sıkı bir şekilde tutar.Elimizdeki keski dediğimiz aletle atın tırnağını düzgün bir şekilde keseriz.Ayağın içerindeki taş parçaları ve çürükler keskiyle iyiye ayıklandıktan sonra nallama işlemine geçilir.Ayağın tırnak kısmına,  ete rastlamaması için nal  çivisini 45 derecelik açıyla çakmaya başlarız.Tırnaktan çıkan çivilerin fazlalık uç kısımlarını kerpetenle keserek iyice bükeriz.Böylelikle  nallama işlemi tamamlanmış olur.Eğer nal ustası dikkatsiz ve beceriksiz olursa atın ayağını tutan kişinin eline ve atın ayağının et kısmına zarar verir.Bu yüzden önüne gelen herkes at nallayamaz” dedi.

Nal ustası Halil Aşık,

Babasından öğrendiği bu mesleği, eli tuttuğu müddetçe devam ettireceğini ve unutulmaması için isteyen genç kuşaklara da bedava öğreteceğini ,sözlerine ekledi.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir