Home / Hatay / Hassa / HASSA VE BELEN’DE İNCİR SEZONU AÇILDI.

HASSA VE BELEN’DE İNCİR SEZONU AÇILDI.

Spread the love

Hatay’ın Hassa ve Belen İlçelerinde incirler piyasaya çıktı.

İnciriyle meşhur her iki ilçede üreticiler bu yıl ki piyasadan oldukça memnunlar.

İklim şartlarının iyi geçmesi incirin kalitesini de olumlu yönde etkiledi. Hiç bir şekilde ilaç kullanılmadan ve sadece hava şartlarına bağlı olarak olgunlaşan  incirler ,üreticilerin  yüzünü güldürdüğü gibi tüketicilerinde damak tadına hitap ediyor.

Hassa incir üreticileri incirlerini, kurutarak yada  reçel yaparak değerlendirirken, Akbez bölgesi  yurt içindeki sebze hallerinde ve ana yol kenarında oluşturdukları haymalarda  pazarlıyorlar.

Aktepe ve köyleri incirleri ise, İskenderun, Dörtyol ve Osmaniye deki marketlere ve yaylacılara satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar.

Belen Kıcı incir üreticileri de karayolu üzerinde kurdukları satış merkezlerinde ve seyyar satış noktalarında incirlerini müşterileriyle buluşturuyorlar. Günlük ve taze olarak topladıkları incileri yoldan geçenlere satan köylüler, bu seneki incir piyasası ve kalitesinden oldukça memnunlar.

Yorucun ve stresli şehir yaşamından yaylalara çıkan ve tatile giden  vatandaşlar tarafından aşırı talep  karşılanan  Belen Kıcı incirini almak için  ,satış noktalarında uzun kuyruklar oluşmasına neden oluyor. Özellikle sabah serinliğinde toplanan taze incirler, işe gidenler tarafından kısa sürede kapışılıyor.

Kabukları soymadan yenilen incirler için övgüyle bahseden müşteriler, incirlerin “adeta bal olduğunu” ifade ediyorlar.

Yol kenarlarındaki seyyar satış noktalarına satılan incirlerin daha kaliteli ve yerli incirler olduğunu dile getiren köylüler;

Sırf para kazanmak amacıyla başka ilçelerden getirilen kalitesiz ve sulu incirlerin de bazı satış noktalarında  satıldığını ,bunun da  Kıcı incirine ket vurduğunu  ifade ederek, ticari ahlaka uymayan bu tür davranışlardan   kaçınılması gerektiği uyarısında bulundular.

 

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir