Home / Hatay / Hassa / HASSA TARIM SEKTÖRÜNDE ÜZÜMDEN SONRA NARA DA GÖZ DİKTİ.

HASSA TARIM SEKTÖRÜNDE ÜZÜMDEN SONRA NARA DA GÖZ DİKTİ.

Spread the love

HASSA TARIM SEKTÖRÜNDE ÜZÜMDEN SONRA NARA DA GÖZ DİKTİ.Üzüm Cenneti , Hatay’ın  Hassa ilçesi ,son yıllarda tarım sektöründe Nar üretiminde büyük atılım yapıyor.

Özellikle Hassa  merkez ve Akbez Bölgesinin  leçelik arazisinde  üretilen Hicaz Narı ,üzümün tahtına göz kırpıyor.  Artezyen kuyularından çıkartılan kaynak sularla ve  damlama sistemiyle beslenen modern nar bahçeleri, Hassa tarımının  gülen yüzü olduğunu gösteriyor.

Hatay Valililiği öncülüğünde yürütülen Hatay İli Kırsal Kalkınma ve Staretejik Plan kapsamında ,Hassa’da üretim alanı genişletilen Nar ticareti, Hassa ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Yoğun olarak il dışı ,kısmen de , yurt dışına ihracatı yapılan Hassa’daki Nar ticareti,yaş sebze  ve meyve piyasasında haklı yerini almaya devam ediyor.

Yöre çiftçisi ,   ürettiği  Hicaz narını  iç ve dış piyasada taze olarak değerlendirirken, dağ köylerinde eski usulde yetiştirdiği narlarını ise ekşisini çıkarmak suretiyle değerlendiriyor.

Yuvalı,Güvenç,Şaklı(Zeytinoba),Katranlık,Söğüt,Yoluklar,Karafakılı ve özellikle de Nar ve nar ekşisiyle meşhur Akbez köylerinde  bu günlerde her mahallede kaynayan bir nar ekşisi kazanına rastlayabiliriz.

Sofraların vazgeçilmez salatalarında iştah ve sindirim kaynağı nar ekşisinin maharetli ellerde nasıl yapıldığını işin ustasından dinledik.

Akbez -Gazeluşağı Köyünde yıllardır Nar ekşisi çıkartan Makbule Dokuz,nar ekşisini şu şekilde tarif ediyor.

“Bizim burada ,yöre halkı tarafından “Gö Gabık” narı olarak tarif ettiğimiz yerli narın ekşisine diyecek yoktur.Bu yıl yaşanan kuraklık  nedeniyle nar verimi istenilen düzeyde olmasa da,son günlerde yağan yağmur,narlarımızı bir nebze olsun sulandırdı.

Nar Ekşisi yapımı sabır ve emek ister.

Ekim ayı başından itibaren narlar olgunlaşmaya başlar.Olgunlaşan tarları toplayıp eve getirdiğimizde tek tek iyice yıkarız.Kalabalık bir ekip halinde bir kısmımız narları ana damarlarından kesip ayırırken diğerlerimiz ellerindeki tahta kaşıklarla veya hafif olan kavak ağacı sopaları ile narları hetifleriz.Yani tane tane hale getiririz.Nar tanelerini narın beyaz zarından iyice ayıklarız.Ayıklanan nar tanelerini temiz bir fileye koyup yayvan olan çamaşır leğeni gibi büyük bir kapta,ayağımıza giydiğimiz temiz bir çizme ile iyice tepeleriz.Çıkarılan nar suyunu kalaylı bir kazana yada teşte koyarak meşe ateşinde yavaş yavaş kaynatmaya başlarız.

Narı kaynatmak tecrübe dikkat ister.

Meşe ateşinde kaynattığımız nar suyunu her kadın kaynatamaz.Özellikle dikkatini  kaynayan nar suyuna veren başka işle uğraşmayan tecrübeli kadınların kaynattığı nar ekşisi güzel olur.

Nar suyu kaynamaya başlamasından bir süre sonra suyun yüzeyinde beyaz köpükler (kef) oluşmaya başlar. Bunları elimizdeki bir süzekle iyice temizleriz.Ortalama 4- 5 saat sonra nar ekşisi kıvama gelmeye başlar.kaynayan ekşiden bir tabağın içerisine bir ki kaşık koyduğumuz ekşinin akışkanlık durumundan ve yılların kazandırdığı tecrübelerimiz sayesinde nar ekşisini olup olmadığını anlarız.

Kaynayan nar ekşisini soğuması ve dinlenmesi için temiz bir kazana aktarırız.soğuyan nar ekşisini piyasaya sürmek için cam kavanozlara koyarız.”dedi.

Kaliteli bir nar ekşisini nasıl anlarız.

Makbule Dokuz,

İnsanların daha fazla para kazanma hırsı ile her şeyde olduğu gibi nar ekşisinde de hileye başvurduklarını belirterek,müşteriler genellikle gözlerine yanılıyorlar. dedi.Parlak ve al benisi olan ucuz nar ekşilerin uzak durmak gerektiğini.Göz albenisinden ziyade fazla mat olmayan,damak tadına hitap eden nar kokusu hissedilen nar ekşilerini kullanmak gerektiğini söyledi.Son yıllarda pekmeze limon tuzu katılarak sulandırılmış be parlatılmış ambalajlarıyla albeni kazandırılan ucuz satılan sahte nar ekşilerinin piyasada yoğun bir şekilde odlunu belirtti.Gerçek nar ekşisi fiyatının 20 ile 25 TL arasında değiştiğini ifade etti.

Hassa İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Reşat Duymaz   yaptığı açıklamada;

“Hatay Valiliği öncülüğünde yürütülen ve 2011 – 2015 yıllarını kapsayan Hatay İli Kırsal Kalkınma ve Staretejik Plan çerçevesinde Hassa’da uygulanan  yeni tarım politikasıyla üretimde önemli başarıların kazanıldığını ifade etti.İlçe genelinde  48 bin 850 dekar üzüm,3 bin dekar nar üretimi yapıldığını belirtti. İlçe Gıda ve Tarım Müdürlüğünü  teknik elaman tarafından çiftçilere sürekli teknik  destek ve tavsiyeler verildiğini,bu sayede yeni yeni modern meyve bahçelerinin oluşturulduğunu belirterek,üzüm ve nar alanında  piyasaya uygun  kaliteli ürün elde edildiği dile getirdi.

İlçe Müdürü Duymaz,

Hassa’da İlçe  Kaymakamlığı bünyesinde oluşturulan Proje Ofisi ve  Kaymakamlığın  başkanlığında  yürütülen  tarım ağırlıklı aylık İşadamları toplantıları sayesinde, TKDK,DOĞAKA ve AB Hibe Projelerinden ilçe çiftçisine  önemli ölçüde ; traktör, makine ekipmanı ve maddi kaynak sağlandığını sözlerine ekledi.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.