Home / Genel / HANGİ HAYVANLAR KURBAN OLMAZ

HANGİ HAYVANLAR KURBAN OLMAZ

Spread the love

Bir veya iki gözü kör, zayıflıktan ilikleri erimiş, kesileceği yere gitmeye kudreti olmayan, yani hiç yürüyemeyen, kulaklarından biri olmayan veya burnu kesik olan hayvanları kurban etmek câiz olmaz.

Koyun veya keçinin bir memesi; sığır ve devenin iki memesi kopmuş veya kurumuş olsa kurban edilmesi caiz olmaz. Lâkin yavrusunu emzirebilirse caiz olur.

Dişsiz hayvanı kurban etmek caiz değildir. Eğer dişlerinin çoğu var ise kerahetle caizdir. Lâkin dişsiz hayvan dişli hayvan gibi yayılıp karnını doyurur ise caiz olur.

Deli hayvan karnını doyuramazsa kurban etmek caiz olmaz.

Ölmek üzere olan hayvanı kurban etmek caiz olmaz.

Kulağının biri dibinden kesilen yahut doğduğunda bir kulağı olmayan veya boynuzlarından biri veya ikisi kökünden kırılmış olan hayvanı kurban etmek caiz olmaz.

Bir kimsenin emanet hayvanı kendisi için kurban etmesi, rehin hayvanı kurban etmesi ve almaya vekil olduğu hayvanı kendisi için kesmesi câiz olmaz.

Kocası, karısının veyahut karısı kocasının kurbanını izni olmayarak kendisi için kesse caiz olmaz. Kıymetini vererek razı etse de câiz olmaz.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özel Kırıkhan Nazar Boncuğu Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinden anlamlı sergi

Spread the love Engelliler Haftası münasebetiyle Özel Kırıkhan Nazar Boncuğu Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir