Home / İslam / GECE NAMAZI

GECE NAMAZI

Spread the love

Gece namazının övülüp teşvik olunması Cenab-ı Hakk’a münacat olunduğundan ötürüdür. Çünkü münacat, feyiz ve nur-i ilahiyi celbeder. Hakikat ehli alimleri gecenin evvelinde feyz-i ilahinin zayıf olduğunda ittifak etmişlerdir. Gece ortasından sonraki münacatlarda feyz-i ilahi kuvvetli gelir. Onun için Allâhü Teâlâ’nın dünya semasına rahmetiyle tecellisi seher vaktine mahsustur. Seher vaktinden kuşluk vaktine kadar feyiz ve ilahi tecelliyat boldur.

Teheccüt namazının faziletli olanı, gece yarısına kadar uyuyup gecenin son üçte birinde kalkmak ve son altıda birinde uyumaktır. Zira Davud Aleyhisselam ve Peygamber Efendimiz Hazretleri böyle yaparlardı. Teheccüdün uykudan sonra daha faziletli olması güçlüğünden dolayıdır. Hadis-i Şeriflerde buyurulmuştur ki:

Gece namazı günahları söndürür.”

Gece namazına devam ediniz. Zira o salihlerin şiarı, adetidir.”

Allâhü Teâlâ’ya kulun en yakın olduğu vakit gecenin nihayetindedir. Eğer o saatte Allâhü Teâlâ’yı zikredenlerden olmaya gücün yeterse sen de o vakit zikir ve ibadet eyle.” (Tirmizi) Bir kimse hiç değilse koyun sağacak kadar yani iki rekât da olsa teheccüd namazı kılmaya devam ederse “kavvamin”den yani gece namaz kılanlardan yazılır.

Bir kimse gece teheccüde kalkmaya niyet ederek yatar lâkin vaktinde uyanamazsa geceyi ihya etmiş sevabı yazılır.

Secde suresinin 17. Ayet-i celilesinde teheccüt namazı kılanlar için gizlenmiş olan mükafatı melek, beşer ve cinlerin idrakten aciz oldukları bildirilmiştir.

Resulullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

Benim şu mescidimde kılınan namaz, onbin namaz(ın sevabına) mukabil olur. Mescid-i Haram’da kılınan namaz, yüzbin namaz(ın sevabına) mukabil olur. Ribat (nöbet) mahallinde kılınan namaz, iki milyon namaz(ın sevabına) mukabil olur. Bunların tamamından daha faziletli olan ise kulun gece yarısında sırf Allâhü Teâlâ’nın rızası için kıldığı namazdır.” (Burhanü’i-Müttakin, Şerhu Hadis-i Erbain)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.