Home / İslam / “EN HAYIRLI ZENGİNLİK KANAATTİR”

“EN HAYIRLI ZENGİNLİK KANAATTİR”

Spread the love

İsa Aleyhisselam buyurmuştur ki:

“Muhakkak mal sahibi şu üç halden biriyle hâllenir:

Ya malı helâlinden kazanmamıştır veya hakkı olan yerden onu menetmiş (zekât ve sadaka vermemiş)tir. Yahut mal, sahibini Rabbine ibadetten alıkoymuş, onun salihlerden olmasına mani olmuştur.”

Hadîs-i Kudsi’de: “Ey Ademoğlu! İnfak et, ben de sana infak edeyim” buyurulmuştur. Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

“Zenginlik mal çokluğu değildir. Asıl zenginlik gönül zenginliğidir.”

“Allâh’ın takdirine ve taksimine razı ol, insanların en zengini olursun.

Allâh’ın sana farz kıldıklarını işle, insanların en abidi olursun.

Allâh’ın haram kıldıklarından sakın, insanların en vera‘lısı ve takvalısı olursun.”

Evs bin Harise (radıyallâhü anh): “En hayırlı zenginlik kanaat, en fena fakirlik insanlara mal için boyun eğmektir” demiştir.

Fudayl bin lyaz (rah.) buyurdular: “Hakiki zengin ve fakir, Cenâb-ı Hakk’ın huzurunda meydana çıkar. Dünyada çektiği fakirlik kişinin şekavetinden dolayı olmadığı gibi refah ve bolluk da saadetinden dolayı değildir. Hakiki bahtsız, ahirette menzili cehennem olandır, kurtulan da cehennemden kurtulandır.

Cafer-i Sadık Hazretleri buyurdular: “Her kimi Allâhü Teâlâ, isyan sefaletinden itaat izzetine yükseltirse, onu malsız zengin, dostsuz çevre sahibi, aşiretsiz itibar sahibi kılmıştır.”

Şükür zenginliğin süsü, sabır ve iffetli olmak da (insanlardan bir şey istememek de) fakirliğin süsüdür. Allâhü Teâlâ’nın hakkını zenginlikte de fakirlikte de yerine getirmek lâzımdır. Bu hak zenginlikte şükür ve cömertlik, fakirlikte ise sabır ve iffettir. (el-Makdisi, el-Adabüş-Şerıyye)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın