Home / İslam / ELİ ÖPÜLESİ ÖĞRETMENİM

ELİ ÖPÜLESİ ÖĞRETMENİM

Spread the love

24 Kasım Öğretmenler Günü, her zaman hatırlanmayı ve değer verilmeyi hak eden çok sevgili öğretmenlerimizin günüdür. Emekli bir Öğretmen olarak, bu mesleğin zorluklarını ve sıkıntılarını yakından bilen biriyim. Öğretmen, bizleri bilgi ile aydınlatan bir mumdur. Yansıttığı bilgi ile aydınlanmamızı, karanlıklardan kurtularak önümüzü görmemizi sağlar.

Öğretmen, dağ taş, yakın uzak demeden, her tehlikeye karşı vazifesini içtenlikle yapar. Öğretmenlik ideal bir meslektir. Velinin okula gelerek, çocuğum okulu bitirsin de bari bir öğretmen olsun, anlayışını çok gerilerde bıraktık.

Bu mesleğe ömrünü adamış, işini severek yapan, kendinden çok öğrencilerini düşünen öyle öğretmenlerimiz vardır ki, onların önünde saygıyla eğilmek gerekir. Öğretmenlik, kutsal bir meslektir. Öğretmen, ufacık zihinleri yoğurarak kendini ifade edip düşünebilen bir birey meydana getirir.

Ülkemizde öğretmenlerin pek çok sorunu bulunmaktadır. Bunların en önemlisi genç neslin öğretmenlere karşı saygısını yitirmiş olmasıdır. Bu gerçek, öğretmeni fazlasıyla üzmekte ve yıpratmaktadır. Bunun dışında öğretmenlerin maddi ve sosyal haklarında da iyileştirmeler yapmak gerekmektedir. Ülkemizde evini geçindirip, çocuklarını okutabilmek için ek iş yapan pek çok öğretmen vardır. Öğretmenler senelerdir, ek göstergelerinin 3000 den 3600 e çıkarılmasını beklemektedirler. Öğretmen, emekli olduğunda maaşı yarı yarıya düşer. Bu problemlerin acil olarak çözülmesi, tüm Öğretmenlerimizin beklentisidir. Yapılacak iyileştirmeler için, Öğretmen sayısının fazlalığı mazeret olarak kabul edilemez.

Öğretim yılı açılışında ve kapanışında yapılan seminer çalışmalarının, bir formaliteden ibaret olduğu bilinen bir gerçektir. Öğretmenlerin mazeret tayinlerindeki aksayan yönler hızla giderilmelidir.

Atama bekleyen Öğretmen adaylarının durumları da, madalyonun diğer tarafıdır. Bun konuda acilen yeni çözüm önerileri geliştirilmelidir.

Öğretmenler elleri öpülecek, her zaman saygı ve sevgiyi hak eden insanlardır. Onlara sadece bu önemli günde değil, her zaman hatırlayıp değer vermek gerekir.

Öğretmenler, öğrencilerini kendi çocukları gibi eğitirler ve kendi bilgilerini öğrencilerine aktarırlar böylece onların vatanına, milletine yararlı birer vatandaş olarak yetiştirirler. Bu yüzden de öğretmenlik vicdana dayalı olan kutsal bir meslektir.

Her sene 24 Kasım Günü Ülkemiz genelinde, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ancak şunu bilmeliyiz ki, öğretmenlerimiz bizim için çok kıymetlidirler. Öğretmenlerimizi, sadece bizi bilgi topuna tutan kişiler olarak görmemeliyiz. Onlar, bize doğru yolu göstermeye ve bizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamaya çalışan örnek kişilerdir.

Şehit olmuş ve vefat etmiş Öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Hayatta olan Öğretmenlerimize hayırlı ve sağlıklı uzun ömürler, hasta olan Öğretmenlerimize de acil şifalar diliyorum.

Elleri öpülesi Öğretmenlerimiz, Gününüz kutlu olsun.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir