Home / Genel / Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Ünsal: Öğretmenlik Meslek Kanunu İptal Edilmeli

Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Ünsal: Öğretmenlik Meslek Kanunu İptal Edilmeli

Spread the love

Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal Eğitim Alanındaki Tüm Sendikaları Ortak Tutum Almaya Çağırıyoruz diyerek; ”Öğretmenlik Meslek Kanunu İptal Edilmeli, Öğretmenlere Angaryaya Dönüşen Seminer-Sınav Süreci Durdurulmalıdır.” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanununun düzenlenmesinin önemine dikkat çeken Başkan Ünsal; ”Gündeme geldiği ilk günden itibaren tartışılmaktadır. Kanunlaştıktan hemen sonra düzenlemenin iptali için CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılmıştır. AYM süreci devam ederken yönetmelik yayınlanmış, Sendikamız tarafından yönetmeliğin bütün maddelerine ilişkin Danıştay’a açılan iptal davasının da sonuçları beklenmeden seminer-sınav süreci başlatılmıştır. Böylece yaz aylarında öğretmenler seminer-sınav odaklı kariyer basamakları sürecinin girdabına çekilmiştir. Eğitim emekçilerinin ve sendikaların bütün eleştirilerine rağmen yasalaştırılan bu düzenlemenin, öğretmenlerin mesleki gelişimine somut hiçbir katkı sunmayacağı, seminerlerin içeriğiyle birlikte çok daha net bir şekilde açığa çıkmıştır.” şeklinde konuştu.

Ortak Paydada Buluşmaya Çağırıyoruz!

Ortak Paydada Buluşmaya çağırdıklarını belirten Başkan Ünsal; ”Tüm bu gelişmelerin ışığında eğitim alanında örgütlü tüm sendikaları, öğretmenleri kariyer basamaklarıyla ayrıştıracak bu kanunu ve bağlı yönetmelikleri iptal ettirmek; seminer ve sınav sürecini durdurulabilmek için ortak tutum almaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

Ekonomik, özlük, mesleki, sosyal ve demokratik hakları bir bütünlük içindedir diyen Başkan Ünsal; ”Yasalaştırılan yeni bir meslek kanununun yeniden düzenlenebilmesi için mücadele etmek ve hem kamu hem de özel sektör öğretmenlerinin taleplerini ortak bir tutum etrafında savunabilmek bizlerin varlık gerekçesidir. Tek bir sendikanın alacağı kararlar geniş öğretmen kitlesinin sorunlarını çözmeye yetmeyecektir. Bu noktada ortak tutumu örgütlemek ivedi bir göreve dönüşmüştür. Seminer ve sınav süreci ile ilgili olarak, okulların açılacağı eylül ayından sınavların yapılacağı tarihe kadar tartışmaların giderek artacağı açıktır. Ortak tutumu belirlemek için bir araya gelmeye ve üzerimize düşen çalışmaları yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyu önünde ilan ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın