Home / Rehber / Seyahatname / Dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre Kilisesi

Dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre Kilisesi

Spread the love

st. pier kilisesiHıristiyanlığın ilk kiliselerinden olan St. Pierre (Aziz Petrus) Kilisesi 1963 yılında Papa VI. Paul tarafından hac yeri olarak ilan edildi. Her sene 29 Haziran günü burada tören düzenlenir.Dünyanın ilk mağara kilisesi olarak kabul edilen yapının Hıristiyanlığın Katolik, Ortodoks ve Protestan olarak mezheplere ayrılmadan önceki ilk kilisesi olduğu da kabul edilir.

Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde, kente 2 km. uzaklıktaki Habib-ün Neccar Dağı eteklerinde bulunan ve doğal bir mağarayken eklemelerle kiliseye dönüştürülen St Pierre’de tarihte ilk defa, bu kilisede Hz İsa’nın dinini tanıyanlara Hıristiyan dendiğine inanılır.st pier kilisesi içi

Yapı, 12. ve 13. yüzyıllarda Haçlılar tarafından ön cephesine yapılan ilave inşaat ile gotik tarzda bir kiliseye çevrildi. Mağaranın tabanında 4. ve 5. yüzyıllara ait tahrip olmuş mozaik kalıntıları, duvarlarda ise freskler bulunurAyrıca kilisde St.Pierre’nin heykeli, kutsal sayılan su ve saldırı esnasında cemaatin gizlice kaçmasına yarayan bir de tünel vardır.St Pierre, her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği bir kilisedir.

Ulaşım: St. Pierre Anıt Müzesi’ne Hatay merkezindeki Süreyya Halefoğlu Caddesi takip edilip, St. Pierre Caddesi’ne dönülerek ulaşılabilir.
Adres: St. Pierre Kilisesi Anıt Müzesi, Kuruyer Mıntıkası Küçükdalyan Beldesi Antakya / HATAY
T: (0-326) 225 15 68
E-mail: hataystpierremuzesi@kultur.gov.tr

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

ALTINÖZÜ GEZİLECEK YERLER

Spread the loveYörenin “kırmızı biberi” dünya çapında ün salmıştır. Buraya yolunuz düşerse, kırmızı biber almayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.