Home / Siyaset / Dünya’nın gözleri önünde Halep ölmektedir.

Dünya’nın gözleri önünde Halep ölmektedir.

Spread the love

halep-kan-agliyorMHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Kanun Tasarısının 52.maddesi hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasına, “Sözlerime başlarken, Adana’nın Aladağ ilçesinde kız öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybeden evlatlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralı öğrencilerimize Rabb’imden acil şifalar temenni ediyorum.” şeklinde başlamıştır.

 

Ahrazoğlu; 52’nci maddeyle, özelde ve devlette okuyan, staj yapan öğrencilere ücret ödenmesi ve sigorta primlerinin ödenmesiyle ilgili düzenleme yapıldığını ifade etmiştir.

 

Aylardır abluka altında olan, insani yardım malzemelerinin dahi girişinin yapılmadığı Halep’te 15 Kasım 2016’dan bu yana dünya tarihinin en ağır bombardımanı ve sivil katliamından birinin yaşandığını belirten Ahrazoğlu, “Cuma gününden bu yana ağır hava bombardımanı, rejim ve Rus güçlerinin topyekûn bir şekilde giriştiği kara harekâtı devam etmektedir. Halep’te 15 Kasımdan bu yana rejim, Rusya ve diğer güçler tarafından 2 bin hava saldırısı, 7 bin top atışı yapılmıştır. Ağır saldırılar sonucu çoğu sivil 2 bin kişi yaralanmış ve 700’e yakın sivil hayatını kaybetmiştir. Bu insanlık dışı saldırıda en yoğun olarak hedef alınan bölgeler ise Türkmenlerin bulunduğu bölgeler olmuştur. Kadim Türk yurdu Halep’in Türkmen mahalleri Bustan Başa, Höllük, Haydariye, Şeyh Faris, Şeyh Hıdır ve Baidin tamamen yerle bir edilmiştir. Bölgedeki Türkmen birliklerinin karargâhları vurulmuş, maalesef, çok sayıda Türkmen mücahit şehit düşmüştür.” açıklamasını yapmıştır.

 

Türkmen varlığına kasteden rejim saldırıları yetmezmiş gibi, YPG ve PYD unsurlarının da Halep’te Türkmen mahallerine sızmaya başladığını ifade eden Ahrazoğlu, “Sivillerin bir kısmı bombardıman bölgelerinde sıkışıp kalmışlardır. Birleşmiş Milletler 16 bin sivilin bölgeden kaçtığını ve çatışmaların Halep’in doğusunu yiyeceksiz kent hâline dönüştürdüğünü belirtmiştir. Büyük çoğunluğuysa Muntasır Billah ve Fatih Sultan Mehmet tugaylarının canlı kalkan olmasıyla muhaliflerin kontrolündeki Meşhed, Sukkeri, Salhin, Firdevs ve Şaar mahallerine gelmiş, buralara sığınmıştır. Suriye savaşının başından bu yana her bölgede olduğu gibi Humus’ta, Şam’da, Halep’te, Bayır Bucak’ta, Rakka’da, Tel Abyad’ta Türkmenler direkt olarak hedef alınmaktadır. Merminin, bombanın ulaşmadığı bir yer kalmamıştır.” açıklamasını yapmıştır.

 

Milletvekili Ahrazoğlu; 2013 yılında etnik temizliğe maruz kalan Humus’ta Türkmenlerin 6 köyde muhasara altında bulunduğunu ve acil insani yardım beklediğini ifade etmiş, “Bayır Bucak Türkmenleriyse Kasım 2015’te tamamen boşaltılmış ve bölgede sadece 5 köyde Türkmen güçleri bulunmaktadır. Rakka, Tel Abyad Türkmenleri PYD/YPG zulmü altındadır. Şimdi de, kadim Türk yurdu Halep yerle bir edilmektedir. Dünya gözleri önünde Halep ölmektedir. Koskoca bir tarih, koskoca bir medeniyet savaş tacirlerine kurban edilmektedir. Tarih şahittir ki yıkılan sadece Halep değil, insanlığın vicdanıdır. Suriye’de Türkmenler 2011’den bu yana vatan bildikleri Suriye’de zulüm, katliam ve etnik temizlik neticesinde 35 bin can vermiş, hâlâ da vermeye devam etmektedir. Bin yıldır yaşadıkları topraklarından sürülmüş, sürülmeye de devam ettirilmektedir.” açıklamasında bulunmuştur.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu; Halep’te yaşayan insanların, Türkmenlerin direnebilmeleri için hayatta kalmaları, hayatta kalmaları içinse Halep’te muhasara ve bombardımandan kurtulmaları, mücahit ve sivillerin bölgeden sağ ve salim şekilde ayrılmaları gerektiğini belirterek, “En kısa zamanda Halep’te gerçek bir ateşkes ilan edilmeli ve insani koridor açılmalıdır diyor, Halep’teki katliamın bir an önce durdurulmasını istiyoruz. Halep’in kader çizgisi Anadolu’nun istikbal rotası ayrı ve uzak değildir, kaderimiz örtüşmektedir.” şeklinde açıklama yapmış ve Halep emniyette değilse, Gaziantep, Kilis, Hatay illerinin tehdit altında olacağını belirterek, “bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Hükûmeti, sivil toplum kuruluşlarını, Birleşmiş Milletler örgütünü, uluslararası sivil toplum kuruluşlarını duyarlılığa ve sorumluluğa davet ediyorum.” açıklamasını yaparak konuşmasını tamamlamıştır.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir