Home / Hatay / Belen / DİŞLERİMİZİ GAMAŞTIRAN ALIÇ’A BELEN’DE RASTLADIK.

DİŞLERİMİZİ GAMAŞTIRAN ALIÇ’A BELEN’DE RASTLADIK.

Spread the love

Güz mevsiminin olmazsa olmaz meyvelerinden doğada doğal olarak yetişen “ALIÇ” meyvesine Belen Kıcı’da rastladık.

Genelde doğada kumlu ve kayalık arazilerde yetişme alanı bulan alıç,armutgiller familyasındandır. Özellikle yayla yerleri seven alıç meyvesine , en çok,Belen ,Atik,Güzelyayla,Kıcı,Yayladağı ve Hassa’nın yüksek yerlerinde rastlamak mümkündür.

Ekşi ve hoş bir tadı olan alıcın ismini duyanların dişleri, hemencecik gamaşmaya başlar. İştah açıcı ve sindirimi kolaylaştıran alıç, çerez olarak tüketilir.Olgunlaşmaya başlayan alışlar rüzgarın etkisiyle hafif bir sallantıda yere dökülür.Fazla olgunlaşan alıçlar kurtlanır.Meyvelerin kurtlanmaması için çiçek devresinde ilaçlanır.

Zeytin büyüklüğünde olan alıç meyveleri ,aşılanınca can eriği büyüklüğüne ulaşır. Genellikle Belen Köy ürünleri manavlarında satılan aşı alıçları 25- 30 TLden değişen fiyatlarla alıcı bulur.

Bu günlerde Belen Kıcı Eski Muhtarı Şit Mülayim’im bahçesinde rastladığımız aşılı alıçlar, misafir ve dostlara ikram edilen önde gelen meyvelerdendir. Bozulmaması ,için kamıştan yapılan sepetlerle toplanmasına özen gösterilir.

Alış meyvesinin bölgede yaygınlaştırılması amacıyla, coğrafi işaretler kapsamına alınması, çiftçilerimizin Doğaka ve TKDK tarafından desteklenmesi ,önem arz etmektedir.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Belen de Tır Yangını

Spread the love Belen Antakya yolu üzerinde belirlenemeyen bir nedenden ötürü tır alev aldı. Çevrede …

Bir yanıt yazın