Home / İslam / DİN İLMİ ANCAK ALLAH RIZASI İÇİN ÖĞRENİLİR

DİN İLMİ ANCAK ALLAH RIZASI İÇİN ÖĞRENİLİR

Spread the love

İmam Gazali (rh.) buyurdu ki:

Ey oğul! Nice ilim müzakere ederek ve kitap okuyarak ihya ettiğin, uykudan mahrum kaldığın geceler vardır. Eğer bunda niyetin dünya menfaati, makam ve mevki elde etmek, akranlarına üstün gelmek ise dünya ve ahirette vay haline! Ahirette çok büyük felaket ve pişmanlıklar çekeceksin.

Eğer ilim öğrenmekten maksadın Peygamber Efendimizin dinini ihya etmek, nefsinin ahlakını güzelleştirip, emmareliğini (yaratılışındaki kötülüğü emrediciliğini) kırmak olursa, sana dünya ve ahirette müjdeler olsun. Hem dini ihya etmiş, hem nefsinin ahlâkını güzelleştirmiş olursun. Bu amelin, seni hesapsız cennete ve Allâh’ın cemaline kavuşturur. Hem nefsini, hem başkalarını cehennemden kurtarırsın. Zira ilmiyle amel eden alimlere kıyamet gününde büyük şefaat hakkı verilecektir.

Allâhü Teâlâ’nın rızası için tahsil edilmeyen ilme harcanan vakit boşa geçmiştir. Bu yolda çekilen zahmetlerin hiçbir faydası görülmez. Böyle ilim, sahibini “Fena alimler yüzünden ümmetimin vay haline” Hadis-i şerifinde bildirilen kötü alimlerden yapar.

Hadis-i şerifte “Cahile bir defa veyl (yazık), alime iki defa” buyuruldu. ‘Veyl’ aynı zamanda cehennemde bir vadidir.

Resulullâh Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular:

Kim ilmi, alimlere üstünlük taslamak yahut sefihlerle (akılsızlarla) münakaşa etmek veya insanların kendisine alakasını çekmek için tahsil ederse Allâhü Teâlâ onu cehenneme atar.”

Cahillerin cehaletlerini artırdıkları ve müminlerin kalplerini katılaştırdıklarından dolayı kötü alimlerin azapları kat kat olur. (Hadimi, Eyyühel-Veled Şerhi)

Ne mutlu, Din İlmini öğrenenlere ve öğretenlere…

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın