Home / İslam / BELA VE MUSİBETLER, GÜNAHLARA KEFFARETTİR

BELA VE MUSİBETLER, GÜNAHLARA KEFFARETTİR

Spread the love

Bir kimseye Allâhü Teâlâ’dan bir nimet ulaşınca şükretmeli, kendisini ona ehil görmemeli, bu nimetin sırf Allâh’ın ihsanı olduğunu bilmelidir.

Başına bir musibet geldiğinde de ona sabretmeli, Allâhü Teâlâ’nın kaza ve takdirine razı ve teslim olmalıdır. Zira mümin, başına gelen musibet ve belâlar sebebiyle Cenâb-ı Hakk’ın mağfiretine nail olur.

Yahudilerden bir adam Müslüman olduktan sonra gözlerini kaybetti, malı telef oldu, evladı öldü. Hemen Resul-i Ekrem (s.a.v.) Efendimize gelip: “Müslüman olmak üzere sana ettiğim bey‘atimi bozmak istiyorum” dedi. Peygamberimiz (s.a.v.) “İslâm bey‘ati bozulmaz” buyurdu. Adam: “Ben bu dinimden hayır görmedim; gözlerim kör oldu, malım telef oldu, evladım da öldü” dedi. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Ey Yahudi! Ateşin, demir, gümüş ve altından pası kiri temizlediği gibi İslâm da insanları temizler” buyurdu. Bunun üzerine: “İnsanlardan öylesi de vardır ki Allâh’a inhiraf (tereddüd) üzere ibadet eder. Eğer ona bir hayır isabet eder (gelir)se yüreği rahat eder ve eğer bir mihnet isabet eder (belâ gelir)se yüzü üzerine dönüverir. O, dünyasını da ahiretini de kaybetmiştir. İşte apaçık ziyan budur” (mealindeki Hac Suresinin 11. Ayeti) nazil oldu. (Dürrül-Mensur)

İbn-i Abbas (r.anhümâ) Hazretleri anlattı: “Peygamberlerden bir zat şöyle dua etti: “Yâ Rabbi, mümin bir kulun sana itaat eder, yasakladıklarını terkeder. Sonra sen ondan dünyayı uzaklaştırır, onu belâlara uğratırsın. Kâfir ve asilere ise küfür ve isyanlarına rağmen onlardan belâları uzaklaştırır dünyayı onlara verirsin.” Allâhü Teâlâ buyurdu ki:

“Kullar benim kullarımdır, belâ da ancak benim takdirimle iner. Mümin kulun bir günahı olur, dünyayı ondan uzaklaştırıp belâlara maruz kılarım, o günahına keffaret olur. Bana günahsız olarak kavuştuğunda da, hayırlı amellerinin mükafatını veririm.

Kâfirin iyi işleri olur, ona bol rızık vererek ve belâları ondan uzaklaştırarak dünyada iken mükafatını veririm. Huzuruma hiçbir hayırlı ameli kalmadığı halde gelir, günahlarıyla da cezalandırırım.” (Mişkatül-Envar)

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın