Home / İslam / Aşure Gününün Fazileti

Aşure Gününün Fazileti

Spread the love

Bugün Aşure Günü. Aşure, yani Muharrem ayının onuncu gününde itaat ve ibadet edenlere Allâhü Teâlâ çok büyük sevaplar ihsan eder.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Her kim Aşure günü çoluk-çocuğuna cömert davranırsa, Allâhü Teâlâ senenin tamamında ona rızık genişliği verir.” buyurmuştur.
Tabiinin büyüklerinden Süfyan-ı Sevri (r.a.) (v. 161) “Biz bunu elli sene tatbik ettik, rızık genişliğinden başka bir şey görmedik.” demiştir.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Medine’ye hicret buyurduğunda Yahudilerin aşura günü oruç tuttuklarını gördü ve “Bu ne orucudur?” diye sordu.
“Bu gün büyük bir gündür. Bugün Allah Azze ve Celle’nin İsrailoğullarını Firavundan kurtardığı gündür. Musa (a.s.) (Allâh’ın bu lütfuna şükür için) oruç tutmuştur. (Biz de tutarız)” dediler.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Biz Musa(nın sünnetini ihya)ya sizden daha layıkız.” buyurdu ve o gün oruç tuttu, Ashabına da tutmalarını emreyledi. Böylece aşure orucu vacip oldu. Ancak Ramazan orucu farz kılındıktan sonra aşure günü oruç tutmak müstehab olmuştur.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) son zamanlarında Yahudi ve Hıristiyanlara muhalefet etmeyi emrettiklerinde Ashabı:
“Ya Resulallah! Yahudi ve Hıristiyanlar Aşure gününe hürmet ediyorlar.” dediler.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.);
“Öyle ise gelecek sene -inşaallahü Teâlâ- dokuzuncu günü(yle beraber) tutarız.” buyurdular. Ancak gelecek sene Muharrem ayı geldiğinde Resulallah (s.a.v.) ahirete irtihal buyurmuşlardı.
Aşure Gününüzü tebrik ederim. Tuttuğunuz oruçları ve aşure ikramlarınızı, Allah kabul eylesin.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.