Home / Hatay / Altınözü / Altın özü ve Yayladağın’da IŞİD ve El Nusra Üyesi Teröristler Yakalandı

Altın özü ve Yayladağın’da IŞİD ve El Nusra Üyesi Teröristler Yakalandı

Spread the love
el nusra - ışid insan kaçakçılığıJandarma tarafından “Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti” suçlarının önlenmesine yönelik olarak 28 Mart 2016 tarihinde başlatılan bir soruşturma kapsamında; bazı ülke vatandaşlarının insan tacirlerinin desteğiyle, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinden sınırı yasadışı yollarla geçerek ülkemize giriş yaptılar. Çalışmalar esnasında, “Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti” suçunu işlediği belirlenen 10 şüpheli hakkında adli makamlardan tarafından başlatılan teknik ve fiziki takip neticesinde, toplam 32 şüphelinin örgütlü olarak “Göçmen Kaçakçılığı, Resmi Belgede Sahtecilik ve Silahlı Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık” suçlarını icra ettiklerinin tespiti üzerine 10 Mayıs 2016 günü saat 06.00’da operasyon başlatılmıştır.
Suça karıştığı tespit edilen 32 şüpheliye ait 30 adreste yapılan aramada, 29 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Adreslerinde bulunamayan 3 şüphelinin arama çalışmaları devam etmektedir.
Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda; 28 adet cep telefonu, 28 adet sim kart, 1 adet 9 mm kurusıkıdan bozma tabanca, 2 adet 9 mm kurusıkı tabanca, 5 adet tabanca şarjörü, 2 adet av tüfeği, 1 adet hafıza kartı, 2 adet hesap defteri, 3 adet hesap ekstresi, 9.550 TL suçtan elde edilen para ve 2 adet sahte yabancı tanıtma kartı ele geçirilmiştir.
Yaklaşık bir buçuk aydır yürütülen soruşturma ile çeşitli tarihlerde 128’i Suriye, 2’si Irak uyruklu olmak üzere toplam 130 göçmen yakalanmış ve bunlara yardım eden 3 şahıs tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.
Aynı süreçte 1’i El Nusra, 2’si DEAŞ mensubu olan 3 Türk uyruklu terör örgütü mensubu da tutuklanarak ceza evine gönderildi.
Gözaltına alınan örgüt mensupları ile ilgili olarak başlatılan adli süreç devam etmektedir.
Kaynak: Hatay Valiliği

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Eski Cezaevi Çilek İşleme Tesisine Dönüştü

Spread the love Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, ilçede bulunan eski cezaevi binasının çilek işleme …

Bir yanıt yazın