Home / İslam / Allame Siyelkuti Hazretleri

Allame Siyelkuti Hazretleri

Spread the love

süleyman göksuAllâme Siyelkuti (v. H. 1067/ M. 1657), tefsir, kelâm, fıkıh ve hadis ilimlerinde eserleri olan Hindistanlı meşhur bir alimdir. Bir gün yanına gelen birisi ona dedi ki:
Hacegan-ı Nakşibendiyye’den İmam-ı Rabbani (k.s.) Hazretleri, kendisine bağlanan müritlerine kalpleriyle “Allah Allah” diye zikretmelerini emrediyor. Hatta, böyle zikre devam ile nihayet kalplerinin zikrini kulaklarıyla dahi işiteceklerini söylüyor.
Siyelkuti (rah.) bunu inkar etti ve “kalp ancak bir et parçasıdır, nasıl zikreder ve bu zikri kulağıyla nasıl işitir?” dedi. Sonra İmam-ı Rabbani hazretlerine bu müşkilin izahını istediği bir mektup yazdı, üzerini de mühürledi, talebelerinden biriyle gönderdi.
İmam-ı Rabbani hazretleri mektubu getiren kişiyi uzaktan görünce o sırada yanında bulunan oğlu Muhammed Masum hazretlerine:
“Ey oğul, şu uzakta gördüğün adam bize Siyelkuti’den mühürlü bir mektup getiriyor. Kapıya çık, onu karşıla ve mektubun cevabını yaz, Siyelkuti’ye gönder” buyurdu.
Muhammed Masum hazretleri evin önüne çıktı. Siyelkuti’nin mektubunu aldı, mühürünü bozmadan ve hiç açmadan zarfın üzerine şöyle yazdı:
“Ey Siyelkuti, bir et parçası olan dile, türlü kelâmı konuşmak ve Allah’ın ismini zikretmek kudretini veren Cenab-ı Hak, kalbe dahi bu kudreti vermeye kadirdir”
Cevap Siyelkuti’ye ulaşıp mührün bozulmadığını ve mektubun açılmadığını görünce hemen İmam Rabbani hazretlerinin huzuruna koştu ve ona bağlandı. Hatta evliyadan oldu.
Allâme Siyelkuti, İmam-ı Rabbani hazretlerinin müceddid-i elf-i sani yani hicri ikinci bin yılının müceddidi olduğunu anlayan ve ilk defa bunu bildiren büyük İslam alimidir.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.