Home / Genel / Akika Kurbanı

Akika Kurbanı

Spread the love

Yeni doğan çocuğun başındaki tüylere “akika” ismi verilir. Çocuk için Cenab-ı Hakk’a şükür olarak kesilen kurbana da “Akika-nesike kurbanı” denir.

kurbanlık

Akîka kurbanı kesmek müstehabdır. Akika kurbanı çocuğun doğduğu günden itibâren kesilebilir. Yedinci günü kesmek daha faziletlidir.

Kurban olmaya elverişli bir hayvan akikaya da yeterli olur. Erkek ve kız çocuğu için birer kurban kesilebilir. Erkek çocuk için iki kurban kesilmesi de uygundur.

Akika kurbanı kesilirken anası yahut babası “Yâ Rabbi, bu benim çocuğumun akikasıdır. Onun cehennem ateşinden kurtuluş fidyesi olsun.” diye duâ eder.

Vaktiyle akika kurbanı kesilmemiş olan kimse kendi namına bir kurban kesebilir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Allâhü Teâlâ’nın emri ile peygamberliğini ilân etmesinden sonra kendileri için ve doğduklarında iki torunu için akika kesmişlerdir.

Akîka kurbanının etinden sâhibi yiyebilir, başkalarına yedirebilir ve etin bir kısmını, tamamını veya kurbanın kendisini bağışlayabilir.

Çocuklar Allâh’ın lütfudur. Bu kurbanlar da o lütfa karşı birer şükürdür.

KURBAN KESMEYE DAİR BAZI MESELELER

İki kimseden biri diğerinin kurbanını yanlışlıkla -kendinin zannederek- kestikten sonra etini yemeden sahipleri kurbanlarını bilip alsalar, caiz olur.

Etini yedikten sonra bilirlerse helâlleştikleri takdirde yine caiz olur. Helâlleşmezlerse her ikisi birbirlerinin kurban etinin kıymetini diğerine tazmin eder. Alınan et bedelleri ise tasadduk edilir.

Allah kestiğimiz ve keseceğiz Kurbanlarımızı kabul eylesin.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

İSKENDERUN’DA 19 MAYIS COŞKUSU

Spread the love İskenderun’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 103. yıldönümünde törenle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir