Home / Hatay / Hassa / AKDENİZ MUTFAK GÜNLERİNDE HASSA FARKI

AKDENİZ MUTFAK GÜNLERİNDE HASSA FARKI

Spread the love

Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günlerinde Hassa farkı yaşandı.

Hassa Belediyesi ve Hassa Kaymakamlığı 3-6 Eylül tarihleri arasında  Antakya Lisesi Bahçesinde devan edecek olan ”Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri”  etkinliklerine ortaklaşa  katılarak,ilçenin zengin gıda ve tarım ürünlerini Antakya’ya taşıdı.

17 Akdeniz Ülkesinin mutfak şeflerinin katıldığı  etkinlikte, Hassa Belediyesi ve Hassa Kaymakamlığı açmış olduğu stantta,Hassa’ya özgü zengin yemek çeşitleri sergilenerek misafirlere ikram edildi.

Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Hassa standında;

Taze üzüm çeşitleri,kuru üzüm,yayıkta ayran,sarma,pekmez ve köpüğü,kesme,kazanda pekmez yapımı,meşhur çardak suyu, çam bardağı,volkanik arazide yetişen zeytin yağı,incir reçeli,bayram kömbesi,kekikli  ve zeytinyağlı kahvaltı ürünü ,böğürtlen reçeli ve yöresel ürünler sergilenek,Antakya halkının ve ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Hassa Kaymakamı Bülent TEKBIYIKOĞLU ve Hassa Belediye Başkanı Abdurahman Demirel,Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günlerine “ katılarak,Hassa Standında ziyaretçilerle  birebir ilgilenmeleri gözlerden kaçmadı.

Hatay Valisi M.Celalettin LEKESİZ,M.K.Ü Rektörü Prof.Dr. H.Salih Güder,Hassa Kaymakamı Bülent TEKBIYIKOĞLU,Hassa Belediye Başkanı Abdurahman Demirel,Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ve bir çok ünlünün Hassa standını ziyaret ederek,kazanda pekmez savurması yerli ve yabancı basının ilgi odağı oldu.

Yabancı konukların stantta yayık yayması  ve “Eski Çamlar bardak oldu” deyimine münhasır çam bardağından su içmelerinin yanında  pekmezle tereyağını iştahla yemeleri,Hassa Standının ne derece farklı olduğunun bir göstergesiydi.

Hassa Kaymakamı ve Belediye Başkanı’nın günler öncesinden bu etkinliğe hazırlanmaları ve Hassa’nın bütün zenginliklerini Hatay’a taşımaları, Hassa standının başarısında en büyük etken olduğu belirtilmekle birlikte “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri”  etkinliğinde farkını konuşturmaya devam ediyor.

 

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hatay’da 2. Paramotorlu Terörist Vakası

Spread the love Hatay Valiliğinden yapılan açıklama’da Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu kapsamında; Hatay’ın Hassa ilçesi kırsalında, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir