Home / Siyaset / Ahrazoğlu: Her birimizin bir engelli adayı olduğumuzu unutmayalım.

Ahrazoğlu: Her birimizin bir engelli adayı olduğumuzu unutmayalım.

Spread the love

#3AralıkDünyaEngellilerGünü

Ahrazoğlu: Her birimizin bir engelli adayı olduğumuzu unutmayalım.

MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak; engelli olduğu için hiç kimsenin toplumdan dışlanmaması gerektiğini ve her bireyin engelli olup olmadığına bakılmaksızın yasalarla belirlenen temel hak ve özgürlüklerden eşit biçimde yararlanma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Milletvekili Ahrazoğlu mesajında; “‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’; engelli vatandaşlarımızın biriken sorunlarının tartışılmasında ve bunların giderilmesi için yapılması gerekenler hususunda hepimize bir vicdan muhasebesi yapma fırsatı vermektedir.” açıklamasında bulundu.

Engelliliğin doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlandığını ifade eden Ahrazoğlu, “Bugün Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre dünyada yaklaşık 500 milyon engelli yaşamaktadır. Türkiye’de nüfusun yaklaşık 9 milyondan fazlası engellidir. Engellilik, yalnızca engelli bireylerin ya da ailelerinin yaşadıkları bir sorun olmadığı gibi, sosyal boyutlarıyla tüm vatandaşları, devleti ve sivil toplum kuruluşlarını da yakından ilgilendiren ve toplumdaki herkesin ortak çabasını gerektiren bir konudur.” dedi.

Ahrazoğlu mesajında, bu anlamlı günün, engelli kardeşlerimizi daha iyi tanımak ve onlar hakkında samimi bir şekilde düşünmek için de değerli bir imkân sunduğunu belirterek, “Hayatlarını zorluklar içinde idame ettirmeye çabalayan ve birçok sıkıntıya göğüs geren bu kardeşlerimizin bizim için önemi ve kıymeti çok büyüktür. Toplumumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturan engelli kardeşlerimizin değerini ve önemini, yalnızca bir günle sınırlamak mümkün değildir. Bu itibarla engelli vatandaşlarımızın beklenti ve ihtiyaçları öncelikle yöneticiler olmak üzere milletimizin tüm fertlerince her fırsatta dikkate alınmalı ve karşılanması için de azami özen gösterilmelidir. Ülkemizde engelli vatandaşlarımız; sosyal güvenlik, sağlık, eğitim, istihdam, erişebilirlik, sosyal yaşama katılım gibi birçok alanda değişik sıkıntılar içinde yaşamaya devam etmektedirler.” açıklamasında bulundu.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu; engelli vatandaşlarımıza tanınan hakların bir bağış ve iyilik olmadığını, onların insan olmalarından kaynaklanan doğal hakları olduğunu belirterek, “Onları insanca yaşatacak ortamları hazırlamak, üretici olarak topluma kazandırmak, toplumların en önemli sorumluluklarındandır.” şeklinde açıklama yapmış ve bugün engelli vatandaşlarımızın daha rahat şartlarda yaşaması, hayat kalitelerinin artırılması konusunda yapılacak her çalışmanın kendimiz, ailemiz, yakınlarımız içinde bir yatırım olduğunu unutmamak gerektiğini belirterek, “Unutmayalım ki her sağlıklı birey birer engelli adayıdır. Bu duygu ve düşüncelerle engelli kardeşlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyor, hepsinin ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü içtenlikle kutluyor, Cenab-ı Allah’tan huzurlu ve mutlu bir hayat geçirmelerini niyaz ediyorum.” şeklinde mesajını tamamlamıştır.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir yanıt yazın