Home / Siyaset / Ahrazoğlu, Hatay’ın teşvik paketine eklenerek Cazibe Merkezi ilan edilmesini Meclis gündemine taşımaya devam ediyor.

Ahrazoğlu, Hatay’ın teşvik paketine eklenerek Cazibe Merkezi ilan edilmesini Meclis gündemine taşımaya devam ediyor.

Spread the love

Ahrazoğlu, Hatay’ın teşvik paketine eklenerek Cazibe Merkezi ilan edilmesini Meclis gündemine taşımaya devam ediyor.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, her dönem tahsil edilen vergi sıralamasında ilk 20’de yerini alan Hatay’ın; maalesef hiçbir dönem açıklanan teşvik paketleri içerisinde hak ettiği yeri alamadığını belirterek, Hatay’ın teşvik paketine eklenerek Cazibe Merkezi ilan edilmesini Meclis gündemine taşımaya devam etmektedir.

Milletvekili Ahrazoğlu; Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesi ile 4 Eylül tarihinde, Diyarbakır’da toplam 23 ili kapsayan 62 Milyar TL. Devlet Desteği ve 140 Milyar TL. Özel Sektör Desteği olmak üzere toplam 202 Milyar TL’lik Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Teşvik Paketinin açıklandığını ve proje ile bölgenin işsizlik, düşük gelişmişlik, düşük ihracat, yüksek göç ve mülteci sorununun çözülmesinin amaçlandığını belirtmiş ve devamla; “2011 yılında Suriye’de başlayan iç karışıklıktan sınır ili olması dolayısıyla en çok etkilenen il Hatay’dır. Ayrıca 2011 yılından beri yaklaşık 400.000’e yakın mülteciyi olumsuz şartlara rağmen misafir etmektedir. TIR filosu sıralamasında İstanbul’dan sonra gelen Hatay ili Suriye sınır kapılarının kapanmasının ardından, Mısır’ın Karayolu Transit Taşımacılığı Anlaşmasını tek taraflı iptal etmesi ile sektörel sorunlar daha da derinleşmiştir. Coğrafi olarak Doğu Akdeniz’de yer alan Hatay ili; gerek stratejik konumu itibari ile gerekse birçok medeniyeti barındırması açısından önemli bir kenttir. Açıklanan Teşvik Paketinde yer alan 23 il ile benzer bazı hususlarda ise daha vahim sorunlara sahiptir.” açıklamasını yaparak Suriye’de yaşanan sorunlar sonucunda Ekonomi, Turizm ve İşsizlik yönünden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’ın, henüz daha yayınlanmamış olan teşvik paketine eklenmesi sağlanabilir mi? sorusunu sorarak cevap istemiştir.

Ahrazoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda konuyu tekrar gündeme getirerek yerinden; “27 Haziran tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda Sayın Bakana yerinde soru sorarak dile getirdiğim ve 4 Eylül tarihinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da toplam 23 ili kapsayan 202 milyar liralık Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi teşvik primlerini açıklamıştı. Her dönem tahsil edilen vergi sıralamasında ilk 20’de yer alan Hatay, maalesef hiçbir dönem açıklanan teşvik paketlerinde hak ettiği yeri alamamıştır. Suriye’deki iç savaş ve beraberinde meydana gelen siyasi göç, Suriye’ye sınırı olan bölge coğrafyasını ve özellikle de Hatay’ı çok etkilemiştir. Suriye’de yaşanan sorunların sonucunda ekonomi, turizm ve işsizlik yönünden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’ın henüz daha yayınlanmamış olan teşvik paketine eklenmesini düşünüyor musunuz?” sorusunu sormuştur.

Ahrazoğlu: Hatay’ın henüz daha yayınlanmamış olan teşvik paketine eklenmesini düşünüyor musunuz?

Video;

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir yanıt yazın