Home / Siyaset / Ahrazoğlu: Bilirkişilerin mal bildiriminde bulunması yerinde bir uygulama olacaktır.

Ahrazoğlu: Bilirkişilerin mal bildiriminde bulunması yerinde bir uygulama olacaktır.

Spread the love

bilirkisilik-konusma-resmiMHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, Bilirkişi Kanunu Tasarısı’nın 8’inci maddesi hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasına, “Bugün açılışını yaptığımız ve hafta sonuna kadar devam edecek olanHatay Günleri ne yüce heyetinizi ailenizle birlikte davet ediyorum. Bunun, Hatay’ın gastronomisini, turizmini ve genel kültürünü tanımanız açısından iyi olacağını düşünüyorum, hepinizi de oraya bekliyoruz.” şeklinde başlamıştır.

Maddeyle bilirkişilik bölge kurullarının görevlerinin belirlendiğini belirten Ahrazoğlu, “Bilirkişilik danışma kurulu ve daire başkanlığına göre uygulayıcı niteliği olan, ön plana çıkan bölge kurullarının görevleri arasında ilgili mevzuata uygun olarak bilirkişilik hizmetlerinin yerine getirilmesini sağlamak, bilirkişiliği kabul etmek, sicili ve listeyi kaydetmek, sicil kayıtlı bilirkişilerin temel ve alt uzmanlık alanlarına göre bilirkişilik listelerini oluşturmak, denetimini yapmak, bilirkişilerin sicili ve listeden çıkarılmasına karar vermek yer almaktadır.” açıklamasını yapmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak, seçim beyannamelerinde “Adli, idari ve askerî yargıdaki ceza, hukuk ve idari yargılama usulünde bilirkişilik müessesesiyle bilirkişilerin seçimi ve denetimi yönünde düzenlenerek adaletin gerçekleşmesine katkı sağlayacak bir yapıya kavuşturulacaktır.” denilmekte olduğunu ve hem bu alandaki eksikliklere dikkat çekildiğini hem de çözüm yoluna işaret edildiğini ifade eden Ahrazoğlu, “Tasarıyla hâlihazırdaki problemlere çözüm oluşturulmaya çalışılırken, yeni çelişkilerin ve sakıncaların çıkacağı aşikârdır. Ayrıca bölge kurullarında yargının savunma ayağını temsilen Barolar Birliğinden bir avukat ile adli ve idari yargıya ilişkin denge bakımından vergi mahkemesinde bir kişinin de olması temsil açısından yerinde olacaktır. Bölge kurullarının bilirkişi tespitlerinin değerlendirilmesi konusunda yetkili gördüğü kurum ve kişilerden görüş almasına da imkân verilmesi, tereddüt edilen teknik konularda doğru karar verilmesine katkı sağlayacaktır.” açıklamasını yapmıştır.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu; tasarının ilgili maddesi hakkında ifade ettiği yargılama sistemini olumsuz etkileyecek ve uygulamada sıkıntı yaratabilecek hususların giderilmeden tasarının bu hâliyle yasalaşmasının doğru olmayacağını belirterek, “Yazılan raporlarda yapılan tespitler, davalıları direkt ilgilendirmektedir. Bunun yanında, bilirkişilerin etik davranmaları gerektiği de açıktır. Ancak, bilirkişi atanan davaların genel ifadeyle büyüklüğü dikkate alındığında, bilirkişilerin yazacakları raporlarda hiçbir etki altında kalmaksızın karar vermeleri sağlanmalıdır. Bu nedenle de bilirkişilik kurumunun her türlü şaibeden uzak tutulması gerekmektedir. Bu gibi görevlerde çalışan personelin gelir denetiminin bir parçası olan mal bildiriminde bulunması zorunluluğunun bilirkişi için de uygulanması yerinde bir uygulama olacaktır. Tasarının 8’inci maddesinde tespit etmiş olduğumuz eksiklere yönelik, bilirkişilerin 3628 sayılı Kanun çerçevesinde mal bildiriminde bulunmaları büyük önem arz etmektedir.” şeklinde açıklama yapmış ve yasa tasarısının ilgili 8’inci maddesinde olduğu gibi yasalaşmasının işleyen süreçleri de olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Bu nedenle, tasarıda iyileştirme yapmak amacıyla, değişiklik önergesinde teklif ettiğimiz hususları ve bilirkişi yapılacak kişilerin ilgili kurum hükümlerine göre mal bildiriminde bulunmalarının sağlanması gerekmektedir.” açıklamasını yaparak konuşmasını tamamlamıştır.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir