Home / Siyaset / Ahrazoğlu: AKP; vatandaşı için değil, Elektrik Dağıtım şirketleri için TBMM’yi sabaha kadar çalıştırıyor.

Ahrazoğlu: AKP; vatandaşı için değil, Elektrik Dağıtım şirketleri için TBMM’yi sabaha kadar çalıştırıyor.

Spread the love

Mehmet N AhrazoğluMHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümü üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasına; Dünyada söz sahibi bir ülke olabilmenin öncelikli şartlarından bir tanesinin yeterli enerji kaynaklarına sahip olabilmek ve bu kaynakları doğru kullanabilmek olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin bölgesel ve küresel bir güç hâline gelebilmesi, bir yandan kendi enerji kaynaklarının üretimde kullanılmasına diğer yandan da bölgesindeki enerji koridoru konumunu ve fırsatını iyi kullanmasına bağlıdır.” Şeklinde başlamıştır.

 

Milletvekili Ahrazoğlu; Ülkemizde son yıllarda AKP hükûmetleri tarafından uygulanan doğal gaz ve petrol ithalatına dayalı yanlış enerji politikaları sonucunda enerjide dışa bağımlılığın arttığını, üretimin tüketimi karşılama oranının düştüğünü, elektrik tüketimindeki yüksek kaçak ve kayıp oranlarının bir türlü kabul edilebilir seviyeye getirilemediğini belirtmiştir.

Ahrazoğlu,  OECD verilerine göre elektrik tüketimindeki kayıp kaçak oranının dünya ortalamasının %6,4 olduğunu ve ülkemizde ise bu oranın yüzde 14-15 civarlarında olduğunu belirterek, “Ülkemizde 21 elektrik dağıtım bölgesinin 3’ünde meydana gelen yüksek kayıp kaçak bedeli tüm vatandaşlarımıza yüklenmekte ve böylelikle, haksızlık ve adaletsiz bir durum ortaya çıkmaktadır.” açıklamasını yapmıştır.

Yargıtayın “Vatandaştan alınamaz.” dediği elektrik kayıp kaçak bedellerinin bu kez yasa yoluyla vatandaşa yüklemenin yolunun açılmakta olduğunu belirten Ahrazoğlu, “Kayıp kaçak bedeli “teknik olmayan kayıp” adı altında vatandaşı yanıltarak alınmaya devam edilecek ve Yargıtayın vatandaşı kurtardığı kayıp kaçak bedelinin bu kez yasa yoluyla yeniden vatandaşa yüklenmesinin önü açılacaktır.”

açıklamasını yapmış ve Kayıp kaçak bedelinin “teknik olmayan kayıp” adı altında vatandaşın yanıltılarak alınmaya devam edileceğini ve Yargıtayın vatandaşı kurtardığı kayıp kaçak bedelinin bu kez yasa yoluyla yeniden vatandaşa yüklenmesinin önünün açılacağını ifade etmiştir.

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, MHP olarak vermiş oldukları önergeyle, vatandaşın sırtına yüklenecek olan bugüne kadar dava sonucu iade edilen bedellerin yeniden faturaya yansıtılması işleminin iptal edildiğini ve vatandaşın sırtına AKP tarafından yeniden yüklenmeye çalışılan bir yükün bir nebze olsun önergeleriyle engellendiğini ifade etmiş ve teklifteki diğer eksik ve yanlış bulduğu konuları da açıklayarak konuşmasını tamamlamıştır.

Haberin Videosu;

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.