Home / Siyaset / Ahrazoğlu: 97 yıl önce işgal ve esarete karşı ilk adım 19 Mayıs’ta atıldı.

Ahrazoğlu: 97 yıl önce işgal ve esarete karşı ilk adım 19 Mayıs’ta atıldı.

Spread the love

19 mayıs Gençlik ve Spor BayramıMHP Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Türk Milletinin en ağır şartlarda dahi yılgınlık göstermediğini, yenilgiyi peşinen kabullenecek gaflet ve korkaklığın pençesine düşmediğini ve İstiklal uğruna Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletimiz adına tarihi bir karar olan Samsun’a çıkışıyla milli mücadelenin ilk adımının atıldığını belirten MHP’li Ahrazoğlu, “19 Mayıs; milletimizin kutlu bir silkinişi, destansı bir uyanışı, istiklal uğruna her şeyi göze aldığını ispatlayan muazzam bir stratejik dirilişi olarak tarihe mühür vurmuştur.” dedi.

 

Açıklamasında Türk milletinin bağımsızlığını ve hayat haklarını gasp ve imha etmeye çalışan mihraklar için 19 Mayıs’ın, hüsran ve mağlubiyetle bitecek sürecin ilk adımı ve ilk hareketi olduğunu ifade eden Ahrazoğlu, “Samsun’dan yola çıkan milli mücadele kararlılığı; Amasya’da milletin azim ve kararını ilan etmiş, Erzurum’da vatanın bir bütün olduğunu ve parçalanamayacağını duyurmuş, Sivas’ta manda ve himayeyi reddederek Ankara’da Büyük Millet Meclisi’ni kurmuştur. Hiç şüphesiz 19 Mayıs; zulme boyun eğmeyen, zalime diz çökmeyen, esarete ön iliklemeyen, teslimiyete prim vermeyen Türk milletinin ve sinesinden yetiştirdiği milliyetçi kahramanların eseri ve emanetidir. Aynı zamanda bu kutlu tarih Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, Türk milletinin de kurtuluş müjdesidir.” dedi.

 

Atatürk’ün, dönemin karanlık ortamında yenilmiş, yorulmuş ve dağıtılmış ordusuna rağmen, Aziz Milletin, inancından ve istiklaline duyduğu tavizsiz bağlılıktan güç alarak yedi düvele Samsun’da atılan ilk adımla meydan okuduğunu anlatan Ahrazoğlu, tehditlerle sindirilmeye çalışılan, şantajlarla durdurulmaya uğraşılan ve kurşunla yolundan döndürülmek istenen milli mücadele ruhunun, Türk tarihinden aldığı ilhamla işgale, esarete ve zulme haddini bildirmek için Anadolu’nun mukaddes bağrında boy verdiğini ve kök saldığını ifade etti.

 

Ahrazoğlu mesajını, “Aziz Milletimizin ve sevgili gençlerimizin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 97. yıl dönümünü en içten dileklerimle tebrik ediyorum. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak milli mücadelenin başını çeken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kurtuluş mücadelemizin her safhasında katkısı olan kahramanlara, muhterem şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, hepsini minnet ve şükranla yâd ediyorum.” ifadeleri ile tamamladı.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir