Home / Genel / Benin Yücel Türkiye Oryantiring Şampiyonasında şampiyon oldu

Benin Yücel Türkiye Oryantiring Şampiyonasında şampiyon oldu

Spread the love

Bursa’da yapılan Türkiye Oryantiring Şampiyonası-2022 U14 Liginde, İskenderun’da faaliyet gösteren, Temar Jeoteknik Firmasının Yöneticisi Aydın Yücel’in Kızı Benin Yücel, 10 yaş kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldu.

Ankara’da faaliyet gösteren Başkent Hedef Spor Kulübü sporcusu olan Benin Yücel “Yıl boyunca yapılan kademe yarışlarında dereceye girmemi ve en son olarak da Bursa’da yapılan Türkiye Oryantiring Şampiyonası-2022’de şampiyon olmamı sağlayan değerli antrenörlerim Temel Bulut ve Musa Erdoğan’na yoğun çaba ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi

ORYANTİRİNG NEDİR?

Oryantiring, harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.

ORYANTİRİNG TARİHİ
Oryantiring kelimesi, İngilizce orienteering kelimesi aracılığıyla, İsveççe orientering kelimesinden dilimize geçmiştir. İlk resmi faaliyet 1918’de İsveç’te Albay Ernst Killander tarafından yapıldı. O tarihten sonra ilgi hızla arttı ve ülkedeki en yaygın sporlardan biri halini aldı. Uluslararası Oryantiring Federasyonu 1961 yılında kuruldu. Oryantiring günümüzde pek çok ülkeye yayılmış bir kitle sporudur. İsveç’teki O-ringen faaliyeti her yıl on binlerce sporcuyu bir araya getirmektedir.

ORYANTİRİNG NASIL OYNANIR?

Oryantiringde sporcular kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar. Bazı yarışmalarda zımba ve kontrol kartı yerine elektronik bir sistem de kullanılmaktadır. İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle diskalifiye edilir. Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.

About Nevzat Kurt

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Özçelik-İş’te Muhtarlarla Siyaset Üstü Memleket Buluşması

Spread the love İskenderun Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Rıza Kekeç ve mahalle muhtarları, Özçelik İş …

Bir yanıt yazın