Home / Köşe Yazıları / 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Spread the love

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Engeller için toplumda bir farkındalık oluşturulması amacıyla, Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık günü Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir.

Engelli insanlarımızın engeli doğuştan, hastalık sonucu veya kaza sonucu meydana gelmiş olabilir. Bu da her sağlıklı bireyin bir engelli adayı olduğunu göstermektedir.

 

Engelli bireyler farklı sağlık sorunları, fiziksel büyüme ve gelişim farklılıkları, eğitim ve öğretimlerine yönelik imkânların yetersizliği hatta bulunmayışı gibi birçok farklı olumsuz etken nedeniyle alıcılık özelliklerini zamanla yitirebilmektedirler. Gerçekte dünyayla barışık olan engelli bireylerin bir kısmı zamanla hayatın içerisinde yetersiz, bağımlı, yalnız, eve kapanmış, kendilerini ifade edemeyen mutsuz bireylere dönüşebilmektedir. Öte yandan “Asıl engel beyinlerdedir” diyerek azmiyle birçok başarıya imza atan birçok engelli bireyimiz ve başarı hikâyesi de bulunmaktadır.

 

Engellilik, sadece engelli bireylerin değil ailelerin ve toplumun tüm kesimlerinin ortak bir olgusudur. Sosyal bir devlet olan ülkemizdeki engellilere yönelik imkân ve uygulamaların maalesef halen yetersiz kaldığı söylenebilir. Engelliler toplumun aynasıdır. Toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulabilmeleri toplumu güçlendirir.

 

Engelli kardeşlerimizin hayata bağlanmaları bizleri sevindirmektedir. Onlar her, şeye rağmen normal bir birey gibi hayat mücadelesine devam etmektedirler. Hallerine küsmeyerek, üreten ve faydalı olmaya çalışan engelli vatandaşlarımızı her zaman takdir ediyorum.

Dünya Engelliler Gününü en iyi dileklerimle kutluyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

Süleyman GÖKSU

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Hain darbeciler…

Spread the love 12 Eylül 1980 öncesinde, Koalisyon Hükumetleri iş başında oldular.Ülkemiz hiç iyi yönetilemedi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir