Home / Siyaset / 27 MAYISLAR BİR DAHA GELMESİN…

27 MAYISLAR BİR DAHA GELMESİN…

Spread the love

27 Mayıs 1960 Siyasi Tarihimizde talihsiz bir gündür. Millet iradesine ipotek konmuş ben yaptım oldu, mantığıyla demokrasi rafa kaldırılmıştır. Yassıada mahkemelerinde yakıştırma bahanelerle idam kararları ve çok sayıda kişiye de hapis cezaları verilmiştir. Eşler, çocuklar ve milletimiz yasa boğulmuştur. Halkımızın hür iradesiyle yönetime getirdiği Başbakan Adnan Menderes, Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan sudan sebeplerle, suçsuz yere idam sehpasına götürülmüşlerdir.

 

Dahası Başbakan Menderes’in hasta olmasına rağmen, formalite doktor raporu alınarak hayatına son verilmiştir. Bu öfke, bu kin neyin nesiydi, insanlar olup bitenleri anlamakta güçlük çekiyorlardı. Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarına, hapishanelerde eziyet ve zulmün her türlüsü yapılıyordu. İnsan hakları bir kenara bırakılmıştı ve vatandaşlar meramlarını anlatacak bir makam bulamıyorlardı.

Türkiye’yi içte ve dışta aşağılık kompleksinden kurtaran, ülkeyi bir baştan bir başa imar edip kalkındırmaya çalışan ve on senelik bir döneme damgasını vuran Başbakan Adnan Menderes 17 Eylül 1961’de, çalışma arkadaşları Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu ise bir gün önce, 16 Eylül 1961’de İmralı Adasında asılarak idam edildiler. Böylece Türk demokrasi tarihine silinmez bir leke konulmuş oldu.

Kurucu Meclis tarafından hazırlanan 27 Mayıs 1961’de kabul edilen yeni anayasa 9 Temmuz 1961 tarihinde yapılan halk oylamasında % 60,4 kabul oyuyla benimsendi. Kurucu Meclis genel seçimlerin 15 Ekimde yapılmasını kararlaştırdı. Sivil idareye dönüşten sonra demokrasinin oturması uzun zaman aldı. 27 Mayıs 1960’ta açılan askeri darbe çığırı 12 Mart 1971 ile 12 Eylül 1980 yıllarında da tekrarlandı.

Bütün bu yapılanlarla, milletin egemenliğine kara ilmek geçirilmiştir. Bir de bu yapılanlar yetmiyormuş gibi; insanlarımız üzüntü içinde beklerken, bazı çevreler 27 Mayıs’ı uzun süre Resmi Bayram olarak kutlamışlardır.

Ancak 1990 senesinde çıkarılan bir kanunla itibarlarının iade edilmesi sağlandı. Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın naaşları İmralı’dan alınarak 17 Eylül 1990 tarihinde başta devlet büyükleri, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Hükümet erkanı olmak üzere Milletvekillerinin ve halkın katıldığı bir törenle İstanbul’da Adnan Menderes Bulvarı-Topkapı çıkışında yapılan Anıt Mezara nakledildiler.

Demokrasi şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir