Home / Hatay / Hassa / 205 TORUNLU NİNEYE İĞNEYE İPLİK TAKMAK, OYUN GELİYOR.

205 TORUNLU NİNEYE İĞNEYE İPLİK TAKMAK, OYUN GELİYOR.

Spread the love

205 TORUNLU NİNEYE İĞNEYE İPLİK TAKMAK, OYUN GELİYOR.

Hatay’ın Hassa İlçesinde ikamet eden 110 yaşındaki 205 torunlu Fadıma Nine çıplak gözle iğneye iplik takıyor.

Hassa Gazeluşağı mahallesinde yaşayan altı çocuktan 205 torunu olan Fadıma Kara adlı Ninenin gençlere taş çıkartırcasına sağlıklı gözlere sahip olması çevresin de ilgiyle ve şaşkınlıkla karşılanıyor.

İğne ve iplikle adeta oyun gibi oynayan Fadıma Nine, komşu kadınlarına da yardımcı oluyor.İğneye iplik takmakta zorlanan komşu kadınlarının imdadına ,Fadıma Nine yetişiyor.

Ahşap ve toprak evde sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdüren Fadıma Nine,köy halkının adeta neşe kaynağı ve canlı tarihi.

Amanoslar Dağı’nın en yüksek rakımlı ve bol oksijenli  köyünde hayatını devam ettiren Hassa’nın en yaşlı kadını uzun yaşamının sırrını yediği doğal besinlere ve neşeli oluşuna başladı.

Süt kaymağını  çok sevdiğini belirterek, kendi tabiriyle,

”Suyun haricinde, bütün yemeklerde zeytinyağını kullandıklarını “ ifade etti.Televizyona hiç bakmadığı belirterek,insanları çok sevdiğini,çocuklarını ve torunlarını bağrına bastığını  ve içinden geldiği gibi konuştuğunu söyledi.

Allah’ a şükür dişlerinin sağlam olduğunu ve gözlerinin  iyi gördüğünü belirterek ,hala iğneye iplik takabiliyorum.Daha birkaç seneye  kadar, nar ağacına çıkıp ,nar bile topluyordum.Şimdi ufak tefek kendi temizliğimi kendim yapabiliyorum.Başkalarına yük olmuyorum.Gelinim ve oğlumdan da çok memnunum.Bir isteğimi  iki yapmıyorlar.Kaymakam ve Belediye Başkanın’ dan da Allah razı olsun.Sık sık ziyaretime geliyorlar.Bana yardım ediyorlar. Allah başkalarına yük şelek olmayı nasip etmesin.”dedi.

Gelini Fatma Kara’ yaptığı açıklamada;

“Kaynanam,bize yük değil. Allah’ın bize bir hediyesi. Evimizin neşesi.Zorsunmadan ve yüksünmeden iştahla kendisine bakıyorum.Zaten bir çok temel ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor.Kapalı yerlerden sıkılıyor.Az güneş çıkınca hemen dışarıya çıkıyor.Ben de gördüğünüz gibi yatağını sofaya (balkona) çıkartarak ferahlamasını sağlıyorum.”dedi.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

CHP’ye destek veren Hassa Belediye Başkanı Karataş, disipline sevk edildi

Spread the love Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Hassa’daki yol sorununu çözmek için kredi kullanımına CHP’lilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir