Home / İslam / 1 NİSAN ŞAKASI…

1 NİSAN ŞAKASI…

Spread the love

Çocukluğumdan beri duyarım, 1 Nisan Şakası… Bu gün, çok ilginç şakaların yapıldığı bir gündür. Öğretmenliğimden hatırlıyorum, 1 Nisan günü sınıfa girdiğimde öğrenciler tarafından sıraların tümüyle ters yöne çevrildiğini gördüm.

1 Nisan şakasının yanlış bir uygulama olduğunu öğrencilerime açıkladım. Yine aynı günde, bazı TV kanallarında, spikerlerin canlı yayında vatandaşları hayrete düşürecek bir haber söyleyip, neticede 1 Nisan şakası dediklerini duyarız. Nereden geldiğini sizlerle paylaşmak istedim…
İspanya, asırlar boyu Müslümanların hâkimiyetinde kalmıştır.
15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanyadaki Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.
En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an-ı Kerim bir elinde İncil; Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.
Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.
Bunun üzerine Müslümanlar yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz… Dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada şehit edilir.
İşte o gün bugündür 1 Nisan Hıristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.
Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslüman’ın katliam günü olan 1 Nisan, şaka günü olarak bilinmektedir.
Lütfen! 1 Nisan gününde, şaka dediğimiz böyle hareketlerden uzak duralım…

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir