Home / Hatay / ​Milletvekili Ahrazoğlu, Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. Yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

​Milletvekili Ahrazoğlu, Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. Yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Spread the love

MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu Tarihi boyunca çeşitli inançlara sahip pek çok millete ev sahipliği yapan ve Türk yurdu olan Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. Yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

 

Ahrazoğlu mesajına, ” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün dirayeti ve hassasiyeti neticesinde 27 Ocak 1937’de Cenevre’de toplanan Milletler Cemiyeti Hatay’ın bağımsızlığını kabul etmiş ve bir seçimle Hatay’da çoğunluk tespiti yapılmasına karar vermiştir.” İfadeleri ile başladı.

 

Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir olamaz.” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün usta ve barışçı siyaseti sonucu harekete geçildiğini ifade eden Ahrazoğlu, “Bunun üzerine 13 Ağustos 1937’de Hataylılar Türk tarihine geçen bir sadakat örneği ile Türkiye Cumhuriyeti Devletinde bir olmayı bağımsız bir devlet olmaya tercih ederek Hatay Millet Meclisi üyelerinin tamamının oylarıyla Hatay 1939 da Türkiye’ye ilhak ederek Anavatana katılmıştır.” dedi.

 

Hatay Parlamentosu’nun aldığı Anavatana katılma kararı ile genç Türkiye Cumhuriyeti’nin daha da güçlendiğini ve kardeşliğin ve beraberliğin pekişmesine katkı sağladığını belirten MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, Hatay’ın 23 Temmuz 1939’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyet’inin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek mesajını şu şekilde tamamladı, “Komşu ülkelerde yaşanan demokrasi sorunlarından dolayı halimize şükretmeliyiz ve bunları özellikle Hatay’lı vatandaşlarımızın daha iyi görmesi gerekmektedir. Hatay’ın Anavatana katılışının 78. yılını kutlarken, “Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir olamaz.” ve “Hatay benim şahsi meselemdir.” diyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’i, Hatay Meclis Başkanı Abdülgani Türkmen’i, Hatay Başbakanı Abdurrahman Melek’i ve Hatay Devleti Meclisi Üyeleri ile Hatay’ı o gün bizlere emanet edenleri ve bu uğurda mücadele eden herkesi rahmet ve minnetle anar, saygılarımı sunarım.”

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Arsuz’dan İskenderun İstikametine Hareket Eden Araç Kaza Yaptı

Spread the love Hatay’ın Arsuz ilçesinden İskenderun istikametine doğru İki araçta karşı şeride geçmesi ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.