Home / İslam / VELADET (MEVLİT) KANDİLİ

VELADET (MEVLİT) KANDİLİ

Spread the love

29 Kasım 2017 Çarşamba’yı 30 Kasım 2017 Perşembe’ye bağlayan gece, Peygamberimiz Hazret-i Muhammet Mustafa’nın (s.a.v.) alemleri şereflendirdiği akşam Veladet (Mevlit) Kandili’dir.

Resulullah Efendimiz (s.a.v.), Rebiulevvel ayının 12’nci Pazartesi gecesinde kainatı teşrif etmişlerdir. Bu itibarla, bu ayın 12. gecesi hicri senenin ilk kandilidir.

Bu ay içerisinde mümkün olduğu kadar salat ve selam getirmeli; Salât-ı Nariye, Salat-ı Münciye ve Salat-ı Fethiye okumaya çalışmalıdır. Bu gecenin manevi zenginliğinden istifade etmek için bir tespih namazı kılmalı, bir de Hatm-i Enbiya yapmalıdır.

Tesbih namazına şu şekilde niyet edilir:

Yâ Rabbi, niyet eyledim rıza-yı şerifin için tespih namazına. Ya Rabbi, bu gece teşrifleriyle alemleri nura gark ettiğin Habib’in, başımızın tacı Resul-i Zişan Efendimiz’in hürmetine ve bu gecedeki esrarın hürmetine ben aciz kulunu da aff-ı ilahine, feyz-i ilahine mazhar eyle.” Allâhü Ekber, diyerek namaza başlanır.

Mübarek Mevlit Kandilinizi en içten dileklerimle tebrik eder, dünyanın değişik coğrafyalarında zulüm ve açlıktan inleyen kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Allah’tan dilerim.

Kalın sağlıcakla…

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın