Home / Siyaset / Türk milletine mensubiyet duymayan, heba edilmiş bir nesil yetiştirilmiştir.

Türk milletine mensubiyet duymayan, heba edilmiş bir nesil yetiştirilmiştir.

Spread the love

ahrazoglu-60-madde

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Kanun Tasarısının60.maddesi hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasına, “Anılan kanunla 5018, 5809 ve 6114 sayılı Kanunlarda bazı değişiklikler yapılmıştır. Yapılan ilavelerle, okullara sağlanan İnternet erişim hizmetleri, harita, plan, proje, etüt ve müşavirlik hizmetleri, elektrik ve doğal gaz alımları ile sınav işlemleriyle sınırlı olmak üzere basım, dağıtım, nâkil, kamera kaydı izlenmesi ile sınav güvenliği ve gizliliği kapsamındaki alımlar üzerinde değişikliğe gidilmiştir. Bu işlemlerle ilgili olarak, yüklenme süresi üç yılı geçmemek üzere 5 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.” şeklinde başlamıştır.

 

Maddede yapılan değişikliklerin esasının, AKP Hükûmetinin 2010 yılında açıkladığı, Şubat 2011’de proje uygulamasına başladığını belirttiği, 2014 yılında da tamamlayacağını iddia ettiği FATİH Projesi’nin aksayan yönlerini gidermeye yönelik olduğunu belirten Ahrazoğlu, “2016 yılına gelindiğinde ise bu projenin maalesef kadük olduğu, amaca uygun olarak neticelendirilmemiş olduğu görülmüştür. FATİH Projesi kapsamında, okullarda akıllı tahta uygulaması başlatılmış ancak bu sistemi kullanacak ve öğrencilere aktaracak öğretmenler basit eğitimden geçirilmiş fakat yetkin hâle getirilmedikleri için de bu proje isteneni vermemiş, projeye ayrılan milyarlarca liralık bütçe de boşa gitmiştir. Okullarda geniş bant İnternet olması, öğretmenin gerek gördüğünde İnternet’e bağlanması gayet olumludur. Öğretmen ve öğrencilere güvenmeli, onların birbirleriyle ve dünyayla etkileşime geçmesini desteklemeliyiz, bu anlayışta bir sorun yok. Öğretmenlere “Alın bu bilgisayarı, kendinizi geliştirin, dünyayla irtibatlı olun.” diye bilgisayar, tablet vermeye kimse itiraz etmiyor. Öğretmene “Bu kitabı, bu etkileşimli tahtayı kullanacaksın, bu tableti kullanacaksın, seni izleyeceğiz.” baskısı uygun olmamıştır. Milyarlarca liralık bir projede yeterli hazırlık, planlama yapılmadan, kamuoyuyla etkileşime girmeden, uzmanlarla diyaloğa geçilmeden bütün ülkeyi bir pilot uygulama hâline getirmek doğru olmamıştır. Öğretmeni ikna etmeden, onu sürecin bir parçası yapmadan projede ciddi bir başarı söz konusu olamaz.” dedi.

 

Mevcut projenin yönetim yapısının genişletilmesi; bağımsız, bilimsel kurulların projeye dâhil edilmesi ve pilot proje uygulamalarından olumlu sonuçlar çıktıktan sonra projenin tüm ülkeye yayılması gerektiğini ifade eden Ahrazoğlu, “Proje, katılımcı, saydam ve özgürlükçü bir bakış açısıyla tüm paydaşlarla diyalog içinde geliştirilmelidir. Kanaatimce, bu projeyle, aynı menzile farklı yollardan giden, millî ve manevi değerlerden uzak, “Bu ülke benim.” diyemeyen, Türk milletine mensubiyet duymayan, heba edilmiş bir nesil yetiştirilmiştir.” açıklamasını yapmıştır.

 

MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu; Kanuna göre sınav işlemleriyle sınırlı olmak üzere basım, dağıtım, nakil, kamera kaydı ve izlenmesi ile sınav güvenliği ve gizliliğini kapsayan alımların da Kamu İhale Kanunu’ndan ayrı tutulmasının istendiğini belirterek, “2010 yılında yapılan KPSS sınavlarındaki yolsuzluk acaba bu yapılan değişikliklerle bundan sonra yapılmayacak mıdır? Kamu personeli alımında kameralar çalıştırılacak, sözlü sınav kayıt altına alınacak mıdır? Basım ve dağıtımdan sonra kitapçıklar yine birtakım örgüt veya tarikatlara sızdırılacak mıdır? Yoksa bu alımlarla bu işlerin önü alınacak diye kamuoyu ikna edilmek mi istenmektedir?” şeklinde soruları sormuş ve sendika üyesi, bir gazeteyi okuyan, okula, dershaneye giden veya yurtta kalan veya çocukları dolayısıyla birçok kişinin mağdur durumda bırakıldığını belirterek, “KPSS ve ÖYS hırsızları ve sorumluları hâlâ belirlenmemiş, masum birçok genç puanları baraja takıldığı için sıralamaya girememiş ve istediği okullara ve iş yerlerine yerleştirilememiştir. Acaba bunlarla ilgili sonuç alınmış mıdır?” sorularını da sorarak konuşmasını tamamlamıştır.

About Hatay Haber

Hatayın Nabzı https://www.hatayinnabzi.com/

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Milletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük olduğunu gösterirler.

Spread the loveMilletvekili Ahrazoğlu: Umarım ki İslam ülkeleri ve diğer ülkeler Dünyanın da beşte 1’den büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.