Home / İslam / TEKNOLOJİNİN ZARARLARINDAN KORUNMAK

TEKNOLOJİNİN ZARARLARINDAN KORUNMAK

Spread the love

Cep telefonu, televizyon, tablet ve bilgisayar gibi cihazlar hayatın her safhasına girmiştir. Bu cihazların birçok kolaylıkları yanında zararları da vardır. Zararların başında, maneviyatı yani inanç ve ahlâkı bozan film ve oyunlar gelmektedir. Bu cihazları kullanma bağımlılık hâline gelirse çevreden uzaklaşmaya; çocukların derslerine, anne babanın ise ailesine ayırdığı zamanının azalmasına sebep olmaktadır. Bağımlılık derecesinde cep telefonu, televizyon veya bilgisayar başında olan anne ve babalar çocukları ile sağlıklı iletişim kuramaz, onlara kötü bir örnek olmuş olur.

Çocukların cep telefonu, televizyon, tablet ve bilgisayar ile meşguliyetlerini belli bir program dâhilinde, belirli saatlerle sınırlandırmalı, bu zaman ayarlaması çocukla veya gençle birlikte yapılmalı ve her zaman uyulmalıdır. Çocuklarımızı yetiştirirken ölçülü olmalıdır. Çocukların kullandığı internet siteleri, oynadığı oyunlar yaşına, psikolojik ve sosyal gelişimine uygun olmalı ve dozunda kalmalıdır. Her zaman kontrol edilmeli ve çocuklar da kontrol edildiğini bilmelidir.

Cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojilerin çok aşırı kullanımında radyasyona maruz kalacağımız Uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Yolda yürürken ve araç kullanırken cep telefonuyla konuşulması ve internetle meşgul olunması kazalara davetiye çıkarmaktadır.

Tahsil hayatı, çocuklar ve gençlerin hayatlarına şekil veren çok mühim unsurlardır. Onları zararlı şeylere maruz bırakmamalı, dünya ve ahiretlerini kazanmalarını sağlamalıyız.

About Süleyman GÖKSU

BU HABERİ OKUMAK İSTERMİSİNİZ?

Muharrem Ayı

Spread the love Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer …

Bir yanıt yazın